21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Aralık 2012 Cuma 10:47

Sağlık Çalışanlarının Güvenliği Konuşuldu

Isparta Sağlık Çalışanlarının Sağlığı ve Güvenliği çalışma grubu toplantısı Muhesebeciler Odası toplantı salonunda yapıldı.
Sağlık Çalışanlarının Güvenliği Konuşuldu

Toplantıya ilgili sendika, dernek ve meslek odaları olarak Tabip Odası, Diş Hekimliği Odası, Hemşireler Derneği, SES, Türk-Sağlık SEN temsilcileri ile Isparta'daki kamu sağlık kurumlarından ilgili kişiler ve tıp öğrencileri katıldı.

Tabip Odası Başkanı Dr. İlker Büyükyavuz'un açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu Başkanı Dr. Deniz Akgün tarafından yürütülen sağlık çalışanlarının sağlığı ve güvenliği konularındaki çalışmalar hakkında bilgi verildi. Akgün konuşması sırasında sağlık çalışanlarının sağlığı ve güvenliği konusunun sağlık hizmetlerinin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi açısından önem taşıdığını belirtti.
Daha sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mustafa Yıldız radyasyonla çalışan sağlık çalışanlarını ilgilendiren sağlık ve güvenlik önlemleriyle ilgili bilgi verdi. Yıldız konuşmasında radyasyonla çalışan sağlık çalışanları açısından radyasyona maruz kalınan süre, mesafe ve zırhlama konularının önem taşıdığını belirtti.

Sunumlar sonrasında ise ilimizdeki sağlık çalışanlarının sağlığı ve güvenliği ile ilgili konular tartışmaya açıldı. Tartışma sırasında şu önerilere yer verildi: İlimizde sağlık çalışanlarına karşı şiddete başvuran vatandaşlara yönelik savcılık ve emniyetle işbirliği halinde öfke kontrolü vs. konularına yönelik grup çalışması şeklinde eğitim programları düzenlenmesi, Sağlık kuruluşlarında beyaz kod uygulamasının dışında tutulan temizlik personeli, güvenlik personeli gibi sağlık çalışanlarının da uygulamaya dahil edilmesi, Sağlık kurumlarında sağlık personelinin çalışma ortamlarının havalandırma, güneş ışığı vs. gibi uygun fiziksel özelliklere sahip olmasının sağlanması, Hasta memnuniyet anketlerinde vatandaşlara yönelik olarak "Doktor size göre işini tam yaptı mı?" şeklindeki bilimsel dayanağı olmayan ve sağlık personelinde moral bozukluğuna yol açabilecek soruların sorulmasından kaçınılması gerekmektedir.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR