25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Ocak 2014 Pazar 14:38

Sağlıkta Yeni Dönem 24 Ocak'ta Başlıyor

Sağlık Bakanlığı, ilaçların kaçak olup olmadığını anlamayı kolaylaştıracak önemli bir uygulama geliştirdi.
Sağlıkta Yeni Dönem 24 Ocakta Başlıyor

‘İlaç Takip Uygulaması' adı verilen sistemle artıkkutuların üzerindeki karekod, akıllı cep telefonlarıylaokutulabilecek. 24 Ocak'ta başlayacak uygulamaylailgili bilgi veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,karekodun ilaç sektöründe ilk kez Türkiye'de hayatageçirileceğini söyledi.

Müezzinoğlu, "Cep telefonunuzu karekod üzerine getirdiğimiz zaman, ‘İlacınız sisteme kayıtlıdır' yazısı çıkacaktır." dedi.Sistemi uygulamalı olarak da basın mensuplarının önünde göstermek isteyen Sağlık Bakanı, hayalkırıklığı yaşadı. Bakanın cep telefonu programı,karekod okumasını gerçekleştiremedi. Yardımcılarıve korumalarının başka ilaç getirmesine rağmen denemeler sonuç vermedi.

Yaklaşık 3 haftasonra kullanıma girecek ve fotoğraf çeker gibi ilacın karekoduna okutulacak olan program3 şeyi tespit edecek. Bunlar: İlacın sisteme kayıtlılığı, yurtdışından gelme izni ve piyasadantoplatma durumu.
Bakan Müezzinoğlu, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Kırklareli'ne geldi. Basın mensupları vepartililerle dün sabah kahvaltısında buluştu. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Müezzinoğlu, yürürlüğe giren ‘Tam Gün Yasası' ile ilgili şunları söyledi:

"Bundan sonrakisüreçte bir tarafta muayenehane diğer tarafta devlette çalışma gibi bir durum olmayacak. Normal mesaisinden sonra ek mesai yapmak isteyen hocalarımıza farklı alternatifleroluşturduk. Bu uygulamalardan biri, kendi kurumunda saat 17.00'den sonra ve hafta sonu çalışabilmesi. Onun dışında özel sektör veya vakıf hastaneleri ile kurumsal sözleşmeyaparak oralarda çalışılabilecek."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR