14 Ağustos 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Mart 2018 Perşembe 20:11

Said Yüce, HDP’li Vekile Haddini Bildirdi

Said Yüce, HDP’li Vekile Haddini Bildirdi
Said Yüce, HDP’li Vekile Haddini Bildirdi

Ak Parti Isparta Milletvekili Said Yüce, mecliste her fırsatta teröre sahip çıkan HDP Milletvekillerine gereken cevabı verdi. HDP’li vekil, “Türkiye Cumhuriyeti Afrin’de etnik temizlik yapıyor” deyince; gereken cevap Yüce’den geldi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Torba Kanun görüşleri sürüyor. Söz konusu görüşmelerin önceki gün yapılan oturumunda Ak Partili Milletvekilleri ile HDP’li Milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı ve hatta kavga çıktı. Kavgada 3 Milletvekilli yaralandı. Bu tartışmalardan birisi de Ak Parti Isparta Milletvekili Said Yüce, ile HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul arasında yaşandı. 

TOĞRUL’DAN KÜSTAH SÖZLER…

Önerge üzerinde HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul konuşma yaptı ve Toğrul, konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de yapılan operasyonda öldürülen PKK/PYD’liler için ‘Türkiye Cumhuriyeti Afrin’de etnik temizlik yapıyor’ deyince bu konuşmasına Ak Parti Isparta Milletvekili Said Yüce ve diğer Ak Partili Milletvekillerinden sert tepki geldi. 

İŞTE O KONUŞMALAR 

TBMM Genel Kurulunda yapılan ve kayıtlara geçen söz konusu konuşmalar şöyle; 

TBMM Oturum Başkanı: Buyurun Sayın Toğrul. (HDP sıralarından alkışlar) Süreniz beş dakikadır. 

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Teşekkürler Sayın Başkan. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 20 Ocak 2018'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ÖSO grupları tarafından Suriye'de Afrin kentine yönelik başlatılan askerî harekât 48'inci gününde devam ediyor. Söz konusu bu askerî müdahale her geçen gün sivil kayıpların artarak devam ettiği bir şekilde sürdürülüyor. Uluslararası Af Örgütü Afrin'de yüzlerce sivilin yaşamının risk altında olduğunu belirtmektedir. Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, Afrin'de Türk ordusu ve ABD destekli güçler arasındaki çatışmaların şimdiden sayısız sivil ölümüne yol açtığını ve yüzlercesinin daha yaşamını tehlikeye attığını ifade ediyor. Ayrıca köylere ve kentlerdeki meskûn mahallere top ateşi açıldığı haberleri çok kaygı verici. Top ateşi ve kesin hedef bulamayan patlayıcı silahların sivil bölgelerde kullanımı uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. 

HALİL ETYEMEZ (Konya Milletvekili) - Nerede, nerede, nerede? 

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Öte yandan, Af Örgütü Raporu'nda TSK saldırılarının da çok sayıda sivilin ölümüne, yine aralarında çocukların bulunduğu çok sayıda sivilin yaralanmasına yol açtığı aktarılıyor. Diğer yandan, Türkiye ve Suriye toplumu savaşın yarattığı bütün insani acıları her gün, her an yaşıyor. İktidarını sürdürmek isteyenler sebebiyle her iki taraftan da gencecik insanlar hayatlarını kaybediyor. Sadece bir seferde olmak üzere Keltepe bölgesinde 8 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun hayatını yitirmesi, onlarcasının yaralanması bu savaşın görünen sonuçlarından sadece bir tanesidir. 

HALİL ETYEMEZ (Konya Milletvekili) - Adı "şehit" onların, şehit! 

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Suriye'nin bir parçası olan Afrin'i de tartışmasız bir biçimde kapsayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararı bir an evvel uygulamaya konulmalıdır. Suriye'de demokratik bir ortamın ve rejimin oluşmasına katkıda bulunacak tek şey bir an önce diyalog ve müzakere ortamının sağlanmasıdır. Öte yandan, "Afrin'i sahiplerine teslim edeceğiz." söylemiyle kentin demografik özellikleri üzerinde asılsız bir propaganda yapılmaktadır. Afrin'de kimler yaşıyor? Afrin'de bombardıman altında kalan Afrinliler yaşıyor. Kürtler en az bin yılı aşkındır bu bölgededirler. Orası tarihî adıyla Kürt Dağı yani Çiyayê Kurmênc'dir. Dün Kürt yoğunlukluydu, bugün Kürt yoğunluklu. Kürtler dışında bu bölgede Araplar, Türkmenler, Ermeniler, Çerkezler de küçük oranlarda vardır. "Afrin'i Afrinlilere vereceğiz." söylemiyle Türkiye'deki mültecilerin oraya taşınması hedefi Kürt yoğunluklu bir bölgenin demografisini değiştirme niyetidir; bunun adı da tarihte -herkes biliyor- etnik temizliktir. Suriyeli diye Halepli, İdlibli, Rakkalı birilerini alıp Afrinlilerin evlerine ya da toprağına yerleştiremezsiniz. 

SAİD YÜCE (Isparta Milletvekili) - Sen kimden yanasın ya, teröristten yana mısın? MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Demografik yapıyı değiştirmeye dönük bir müdahale Kürtler açısından "etnik temizlik" olarak tarihe geçer. 

SAİD YÜCE (Isparta Milletvekili) - Kimden yanasın, teröristlerden yana mısın? MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Bu da başka krizlere yol açar ve insanlar arasında düşmanlık tohumları eker. 

SAİD YÜCE (Isparta Milletvekili) - Ne biçim konuşuyor bu ya? Türkiye milletvekili böyle konuşur mu? Ayıp! 

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Maalesef demografik yapıya müdahale bu coğrafyada tarihsel olarak hep başvurulmuş bir devlet çözümüdür, berbat bu yoldur. SAİD YÜCE (Isparta Milletvekili) - Sen git teröristlerin yanına otur. Mecliste ne işin var senin? 

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Bu çözüm halkları karşı karşıya getirmiş, hep kavgalar üretmiştir fakat bu müdahalenin sınırları ötesinde bir başka ülkenin nüfusunda yapılıyor olması işin vahametini daha da artırıyor. Götürecekleri nüfusu orada nasıl tutmayı planlıyorsunuz? Afrin'den asla çıkmayarak mı bunu yapacaksınız? Bilindiği gibi, uluslararası çatışmalar sırasında uyulması gereken kuralları belirleyen Cenevre Konvansiyonu'na Türkiye de taraftır. Gerek harekâtın sürdürülmesinde gerekse ele geçirilen kişilere yönelik insani ve hukuki muamele sırasında bu protokollere uyulmakta mıdır? Bu protokolü ihlal eden bir uygulama tarafınıza rapor edilmiş midir, edilmişse bununla ilgili tarafınızdan ne gibi önlemler alınmıştır? Bunun acilen Hükûmet tarafından cevaplanması gerekir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 24 Şubatta Suriye'de en az otuz gün sürecek insani ateşkes ilan etmiştir. Afrin Harekâtı'nın bu kapsamda olduğu başta ABD olmak üzere bütün Güvenlik Konseyi ülkeleri tarafından teyit edilmiştir. TSK bu karardan sonra harekâta hâlâ neden devam etmektedir? (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı) BAŞKAN - Sözlerinizi tamamlayınız Sayın Toğrul. 

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Ölmek ve öldürmek üzerine kurulu bu politikalar çözüm olmak yerine, bölgeyi içinden çıkılmaz bir kaosa sürükleyeceği açıktır. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

 SAİD YÜCE (Isparta Milletvekili) - Yuh sana, yuh! Ne biçim konuşma bu! Şehit onlar. Şehit onlar, şehit, ölü değil. Yakışıyor mu böyle sana? Ayıp be! Türkiye milletvekilisiniz. Yuh! 

MAHMUT TOĞRUL (Devamla) - Bu konuda gerekli uyarıları yapmak hepimizin görevidir. Teşekkür ediyorum.

 

 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR