24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Ağustos 2012 Cuma 15:57

Saman 3'e Katladı, Besici İsyanda!

Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, yeterli yağış düşmemesinin ekinlerin boy atmasını engellediğini söyledi.
Saman 3e Katladı, Besici İsyanda!

Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, yeterli yağış düşmemesinin ekinlerin boy atmasını engellediğini söyledi.
Kutlu, hububat Verimini etkileyen iklim koşullarının, saman üretiminin geçen yıllara göre önemli miktarda düşmesine yol açtığını bildirdi.

ÇİFTÇİLERİN HAYVANLARI SATILIK...

Besicilerin hayvanlarının yıllık yem ihtiyacı olan samanı karşılayamadıklarından dolayı satışa çıkardıklarını söyleyen Kutlu, "Şuan besicilerimiz hayvanlarının ancak birkaç aylık yem ihtiyacını karşılayacak kadar saman yaptırabildi" dedi.

Kurak geçen mevsimin ve zamansız yağan yağmurların hasat döneminde üründe verimi düşürdüğünü ve buna bağlı olarak buğday saplarının da az çıkmasına neden olduğu belirten Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, bu yıl hasat döneminde önceki yıllara göre yarı yarıya ürün kaybı yaşadıklarını söyledi, bu yıl büyük ölçüde ürün kaybı yaşadıklarını anlatan Kutlu, "Türkiye genelinde olduğu gibi bizim bölgemizde kuraklıktan nasibini aldı.

Bununla beraber, biçilen yerlerde sap olmayınca saman sıkıntısı yaşıyoruz. Çevre köylerden saman temin etme yoluna gittik, fakat bizim çektiğimiz sıkıntıyı onlarda çekiyor" şeklinde konuştu.
 
HAYVANCILIK ZORLAŞIYOR...
Besicilerin hayvanlarının yıllık yem ihtiyacı olan samanı karşılayamadıklarından dolayı satışa çıkardıklarını söyleyen Kutlu, "Şuan besicilerimiz hayvanlarının ancak birkaç aylık yem ihtiyacını karşılayacak kadar saman yaptırabildi. Çünkü hasat yapılan buğday tarlalarında sap yok. Bu besicilerde ağırlarındaki hayvanlarını satılığa çıkardı. Hayvan fiyatlarının ucuz olmasına rağmen, girdi fiyatlarının pahalı olması hayvancılık işini zorlaştırıyor"dedi.

"NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK" 
Türkiye'de hayvancılığın gelişmesine yönelik devlet tarafından önemli desteklemelerin yapıldığını kaydeden Kutlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Devletimiz, ülkemizde hayvancılığın gelişmesine yönelik katkılar sağlıyor. Bu kadar destek ve katkılara rağmen dış ülkelerden ithal hayvan alımları yapılması biz hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçileri sıkıntıya sokuyor.

Hayvanlarımızı beslemek için aldığımız yem pahalı, saman zaten bulamıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Saman alacak olsak kilosu nerdeyse buğdayla aynı. Bu bakımdan zor durumdayız. Devlet yetkililerinden bu yıl hasat döneminde ürün alamadıklarından dolayı Ziraat Bankası ve kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini istiyor."

BESİCİLER SIKINTILI
Saman üretiminin düşmesine bağlı olarak saman fiyatlarının da 3 katına çıktığına değinen Kutlu, "Türkiye'nin genelinde saman sıkıntısı var. Yaşanan saman sorunu nedeniyle besicilerin ciddi bir sıkıntı içerisindeler. İneklerin sürekli kaba yem ile beslenmesinin mümkün değil.

Geçen yıl paketi 3 TL'ye satılan yaklaşık 25 kilo saman, bu yıl 12 TL'ye satılıyor. Parasını geçtik, bölgede saman bulmak imkansız. Dış illerden besiciler saman getirmek zorunda kalıyor" görüşlerine yer verdi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR