25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
02 Ocak 2014 Perşembe 14:39

Şarkikaraağaç'a Piyango Vurdu

MTA (Maden Teknik Arama ) Ş. Karaağaç’ta yaptığı çalışmalarda elektrik santrali kurulabilecek rezerve ulaştı. 2 yıl daha sürecek çalışmalar sonucunda toplam linyit kömürü rezervi ortaya çıkarılacak.
Şarkikaraağaça Piyango Vurdu

2014 yılının ilk ve en güzel haber Ş. Karaağaç’tan geldi. MTA tarafından 2 yıl önce ilçede başlatılan linyit kömürü rezerv belirleme çalışmalarının yarısında sevindirici haber geldi.MTA mühendislerinin çalışmaları sonucunda linyit kömürü ile çalışan termik santral kurulabilmesi için gerekli 30 milyon ton rezervin bulunduğu tespit edildi.

Yetkililer çalışmalarını 2 yıl daha sürdürecek ve toplam linyit kömürü rezervi belirlenecek.Termik santral kurulabilmesi için en az 1 bacalı santrale 30 milyon ton linyit kömürü rezervi gerekiyor. Birinci yıl çalışmalar sonucunda 14 milyon tonluk rezerv tespit edilmişti. Bu yıl sonuna kadar ise 30 milyon tonluk rezervin olduğu tespit edildi.
Bu Ş. Karaağaç’taki linyit kömürü ile en az 1 bacalı termik santral kurulabileceği anlamını taşıyor.

Yetkililer, 2 yıl daha rezerv belirleme çalışmalarının süreceğini belirterek:”2 yıl sonunda ilçe genelindeki toplam linyit kömürü rezervi belirlenecek. Bundan sonraki süreç Enerji Bakanlığının kararına bağlı. İlçede termik santral kurulmasına karar verilmesi durumunda Ş. Karaağaç çok büyük atılım yaşar” şeklinde konuştular.

Ş. Karaağaç’ta termik santral kurulması için bütün şartların uygun olduğu, Enerji Bakanlığının ilçeye termik santral kurulmasına karar vermesi ve santralin kurulması durumunda ilçe nüfusunun 50 bini bulacağı belirtiliyor. Ş. Karaağaç’ın ilçe merkezinin nüfusu şu anda 10 bin dolayında.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 10 yorum yapıldı.
    YAZARLAR