22 Eylül 2017 Cuma

Kadir YAVUZ / Ajans32

Satılık Araba...

03 Ocak 2011 Pazartesi 14:37

SATILIK ARABA…

 

Sahibinden.com’u dolaşan biri, çok sevdiği bir arkadaşının arabasının satılık ilanını görür. Aynı dairede çalışan bu iki arkadaş, her gün en az 3-5 saat beraberdirler.

 

Birbirlerinden habersiz bir şey yapmazlar. Ama “Nasıl olur?” diye de, bir yandan düşünürken; içinden nasıl soracağını geçirmektedir. “Neden, satıyor ki; arabasını… Hiçbir sıkıntısı da yoktu hâlbuki…”  diye diye varır, arkadaşının yanına! Ikına, sıkıla sorar. “Hayırdır kardeşim, arabanı satıyorsun da neden bizim haberimiz olmuyor? Bir sıkıntın varsa en azından bizimle paylaştığında çözmeye çalışırız.”

 

“Yok öyle bir şey!” dese de, arkadaşı inanmaz “Gözlerime mi inanayım, sana mı inanayım?” Der, arkadaşına!

 

“İnanmazsan aç interneti, girelim… Bakalım o siteye…” Açarlar, bakarlar. Evet… Aynen de, öyle! Kendi arabasının satılık olduğunu gözleriyle görür… Araba her şeyiyle kendi arabası… Rengi, modeli, plakası… Aracını koyduğu garaj, bu kadar da olmaz ki? İşte olmaz böyle bir şey dedirten bir vaka! Durun, bir telefon, arabanın fotoğraflarının hemen yanında! Biraz hayret ve biraz şaşkınlıktan sonra kendisine araba lazımmış gibi o adamı arar. Sahte bir isim ve meslekten bahseder… Arabaya talip olduğunu söyler. Nasıl görebiliriz, siz hangi şehirdesiniz diye sorar. Aracın sahte sahibi, Kocaeli’nde olduğunu söyler. Siz yerinizi söyleyin ben anında arabayı getireyim, der. Tamam, getir filan deyince; bu defa, ben size bir hesap numarası vereyim oraya 500 TL.sı benzin parası yatırın… Aracı hemen getireyim, der. Emniyete haber verirler… İkinci konuşma anında şahit olmaları için harekete geçerler. Adamı konuştururken, bir ara sen benim arabamı nasıl satarsın… Sen kimsin? Filan der, karşı taraf telefonu kapatır ve bir daha da telefonu açmaz. Her hâlde, telefonun kartını atmış olacak ki, diğer aramalar da, telefonun kullanılmadığı mesajını alırlar. Siteyi arar ve aracın sahibi kendisinin olduğunu söyleyerek, satılık ilanını kaldırtır.

 

Bir yaşıma daha girdim. Hayatımda ilk defa böyle bir şey yaşıyorum. Meğer niceleri böyle alavere dalaverelerle karşılaşmışlar. Hesaplı araba, sahibinden satılık araç veya kelepir oto gibi ifadelerle insanların zayıf taraflarını yakalıyorlar. Sonra bir peşinat istiyorlar. Depozit gibi bir şey! Bakın arabaya talip çok, hemen satılabilir. Hızlı davranırsanız aracı satmam… gibi laflarla etkiliyorlar.

 

Bu yolla havale yapmış biride o an odaya girmez mi? Hayretim bir kat daha artmıştı.

 

Hırsızlığı arsızlık seviyesine çıkarmış durumdalar. Utanma, sıkılma, edep ve haya denilen şey kalmamış. Bu derece yüzsüzlük olabilir mi? Bir başkasının arabasını kendi arabası gibi satmaya kalkıyor. Sonra ne cesaret! Benim nasıl diyebiliyor, kafam almıyor.

 

Bir gün televizyon haberlerini izliyorum… Ellerinde sopalar, bir semtin sakinleri nöbet tutuyorlar… Gece uyumuyorlar. Kaç zamandır, mahalleye dadanmış hırsızlar, otomobilleri çalıyorlar ve ardından telefonla arıyorlar… “Aracınız elimizde! 5.000 TL filan yere getirirseniz, aracınızı teslim ederiz. Kesinlikle polise haber vermeyin. Otomobilinizi hayatta göremezsiniz.”  Diyorlar. Parayı verdiklerini, hâlâ araçlarına ulaşamadıklarını söylüyorlar. Geceleri nöbet tutmaya karar vermişler. Ve netice de, hırsızlardan birini yakalıyorlar.

 

Bir başka cesaret örneği değil mi? Mahallenin araçlarını kaçırıyorlar yani çalıyorlar, ardından tekrar aynı aracı sahibine satmaya çalışıyorlar. Adamcağızlarda ne yapsınlar… Otomobilin tamamının gitmesindense, bir kısım para vererek malını kurtarma yoluna gidiyorlar. Hırsız yakalanıyor… Sonra kameraya alan televizyoncuya saldırıyor. Tehdit ediyor. Yani hem suçlu, hem güçlü! O durumda, eli kelepçeli tehdit ediyor.

 

Utanmıyor, sıkılmıyor ve zerre kadar yüzü kızarmıyor. Utanma duygusunu kaybettikçe insanların arsız yanı daha fazla ağır basıyor. Hırsızın, ahlâklı davranmasını bekleyeniniz var mı? O her şeyi göze almış, bütün iyi hasletleri bırakmış, hırsızlık yapmaya başlamış. Hâliyle hayâsızca davranacaktır. O tipler, göz göre göre birinin arabasını hayali bir aracı bir başkasına satabileceği gibi çaldığı bir arabayı rahatlıkla tekrar ana sahibine pazarlayabilir.

 

Hırsızdır, arsızdır… Ne yapsa yeridir.  

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR