21 Eylül 2017 Perşembe

Kadir YAVUZ / Ajans32

Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar’ı Ziyaretim…

06 Eylül 2014 Cumartesi 15:34

Sav Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Avşar’ı ziyaretim…

Kasabayla, dünürleri olarak bir bağlantım var. İnsanları, mütevazı olan bu kasabanın, çınar altındaki oyunsuz kahvesinde, oturup çay içmişliğim çoktur.

2002’den bu yana birçok düğününe derneğine davet edildim, davetlerine katıldım. Yakınlaştığım, ailece gidip geldiğim çok cana yakın insanlarla dostluklarımız oluştu. Onları hâlâ ziyaret ederim. Isparta’ya göçtüğüm yıldan beri her seçilen başkanla da, yine gerek bir gazeteci olarak, gerekse dünürleri olarak, hep görüştüm ve nasip olursa da, bundan böyle görüşeceğiz gibi…

Yeni seçilen belediye başkanı Mustafa Avşar’ı daha öncesinden de, tanırım. Kendisi, çalışkan, azimli, Antalya-Sav yolu üzerinde fırını, marketi, restoranı olan bir işadamıdır. Restorana bir gün davet etti bizleri… Davete sebep olan Bekir Bayram’dı. Ben, Mehmet Kayaduran, Şimdi İstanbul’da Vali Yardımcısı olan o zaman Isparta’da görevli Niyazi Can ve birkaç vali yardımcısı daha beraberdik, çardakta, bahçenin ortasında, ağaçların arasında bize güveç ikramında bulunmuştu. Öyle başlayan bir dostluğumuz oldu.

Haliyle seçildikten sonra bir hayırlı olsun demem, bir ziyaretine gitmem lazımdı. Gidemedim, geciktim. Bir vesile bir yerde karşılaştık.

Hayırlı olsuna bir gün geleceğimi söyledim. Beklerim dediler.

Gittiğim gün kasabanın Davraz Dağı’ndan gelen bir kaynak suyu var. Onun su işletmesini kurmuşlardı. İşletmede bir sıkıntı varmış, oradaymış. Telefonla belediyede görevli Nurettin Kabalak isimli bir arkadaşımız başkanı aradı, başkan ben gelinceye kadar ağırla demiş. O arkadaş başkan adına içten ağırladı bizi.

Başkan geldi, çalışmalarından dolayı bizi beklettiği için özür diledi. Konuştuk, sohbet ettik. Hayırlı olsun dedik.

Sav Kasabası, inanç turizmi açısından çok önemli bir yer! Çok çalışmalar yapılabilir. Antalya’dan turizm şirketleriyle direkt bağlantı kurulabilir. Belediye işbirliğiyle, gurup ziyaretleri tertiplenebilir.

Başkanın öncelikle yapacağı şeylerden biri, Antalya-Sav yolu üzerinde, Sav kasabasına kötü bir intiba bıraktıran bir kanalizasyon geçişi var. Onu sordum? Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’dan söz aldım, dedi. O hallolacak, inşallah.

Başkanla ilk görüşmemde, kasabanın ortasında bulunan mezarlığın yeni bir mezarlığa nakli gerçekleştirilemez mi, demiştim.

Onu pek kasabalı istemiyormuş. Biz her gün mezarlıkla birlikte oluyor, ölümü hatırlıyoruz. O bize ölümü unutmamamızı sağlıyor, demişti.

Mustafa Avşar belediyede yeni… Ama genç, dinamik biri! Yerinde oturmayan, oturamayan biri! İki defa gitmeme rağmen ikisinde de, yerinde yoktu.

Birinde görüştüm. İkinci de, yine o belediye görevlisi samimi, cana yakın kardeşim Nurettin Kabalak beni ağırladı.

28 yıllık belediyeci… Nice belediye başkanlarıyla çalışmış ve nice anıları var. Hatta benim kitaplarımla ilgili çalışmalarımı duyunca çok hoşuna gitmişti, kendisinin de böyle bir kitap çalışması olduğunu söyledi.

Kitabını bastırmasını söyledim. Böyle bir eserin bekletilemeyeceğini kendisine tembih ettim. Onunla ilgili ayrıca görüşelim, dedim.

Bir saat kadar oturdu, öğlen eve yemeğe gidecekti, gitmedi. Açlığımı, tokluğumu sordu. Yeni kahvaltı yaptım, evden çıktım, dedim.

Çayını içtim. Sohbetimizi yaptık. Ve zamanın nasıl geçtiğini her ikimiz de anlayamadık.

Kasaba insanı böylesine şirin, cana yakın! Tıpkı Nurettin Kabalak gibi… Beni, Nurettin Bey otobüse kadar bindirdi, uğurladı.

Başkanıma selamlarımı iletip, başarılar dileyip ayrıldım.

Başarılar başkan! Yolun açık olsun.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR