20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Ocak 2012 Cuma 10:18

SDÜ Doğal Kefir Üretiyor

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde süt içeceği kefirin ham maddesi üretildi.
SDÜ Doğal Kefir Üretiyor

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde süt içeceği kefirin ham maddesi üretildi. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Seydim, asırlar boyu yaşam iksiri olarak tüketilen kefirin tamamen organik olarak ürettiklerini söyledi.

Doğal koşullarda üretilen kefirin ana ham maddesinin Türkiye'de sadece SDÜ'de üretildiğini kaydeden Doç.Dr. Seydim, "Gerçek kefir sütun kefir danesiyle mayalanmasıyla elde edilir. Gerçek kefir danesi sağlıklı ve mutlu bir hayat için çok faydalı olan probiyotikleri özellikle laktik asit bakterilerini, asetik asit bakterilerini ve mayaları belli oranlarda doğal olarak bulundurmaktadır" diye konuştu.

Özellikle Kafkasya'da kefirin faydalarının iyi bilindiğini belirten ve burada yaşayan insanların yüzyıllardır kefir tüketmekte olduklarını söyleyen Doç. Dr. Seydim, kefirin Kafkas halkı için yaşam iksiri olduğunu aktardı.

Kefirin insan sağlığı için sayısız faydalarının bulunduğunu belirten Doç.Dr. Seydim, "Kefir mucizevi bir içecektir. Düzenli kullanıldığı zaman kolesterolü azaltır, vücuttan atılması gereken maddelerin gidişini kolaylaştırır. Bağırsak hareketlerini hızlandırır. Hazmının kolay, proteince zengin oluşu nedeniyle kefir, hastalar ve çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Savunma sitemini güçlendirir. Konsantrasyonu artırır, kan şekeri düzenler. Rahatlatır ve enerji verir. Kolon kanserine karşı da düzenli kullanımda faydası görülmektedir. Bu etkileri yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu nedenle insan sağlığı açısından sayılamayacak kadar çok faydası olan bu özellikli içeceği insanlarımıza sunmak istedik. Fakültemizde düzenli olarak kefir üretimi yapıyoruz" dedi.

PATENT ALIP ÜRETİME BAŞLADILAR
Kefir üretimini patent alarak endüstriyel üretime taşıdıklarını da kaydeden Doç.Dr. Seydim, 'Danem' ismine patent alarak marka hamlesi başlattıklarını bildirdi. Herkesin evinde kefir elde edebileceklerinin altını çizen Doç.Dr. Seydim, "Doğal kefir mayası üniversiteden 15 TL karşılığında temin edilebilir. Bizden alacakları kefir mayasıyla tüketiciler 1 litre sütü mayalayarak doğal koşullarda oda sıcaklığında 1 gün süren mayalama sonucunda kefir elde edebilir. Bu kefir mayalarını tekrar süzerek yeni bir kefir üretiminde kullanabilirler" şeklinde konuştu.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR