25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Ocak 2014 Çarşamba 10:37

SDÜ İlçelere İlgi Göstermiyor

Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram, SDÜ’nün tüm yatırımlarını merkeze yaptığını ancak ilçelere aynı ilginin gösterilmediğini ileri sürdü.
SDÜ İlçelere İlgi Göstermiyor

Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram, önceki gün Valilik Göl Toplantı Salonunda düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında SDÜ yönetimini eleştirdi. Her toplantıda olduğu gibi gündemine yine SDÜ’yü alan Bayram, Vali Vahdettin Özkan’dan çözüm istedi.

MERKEZİYETÇİLİKTEN KURTULAMIYORUZ
Isparta’nın merkeziyetçi zihniyetten bir türlü kurtulamadığını belirterek sözlerine başlayan Bayram, “SDÜ yatırımlarını yine İl merkezine yapmaya devam ediyor. Yıllardır yatırımların bir kısmının ilçelere kaydırılması için çaba sarf ediyorum. Ancak görüyoruz ki değişen bir şey yok” dedi.

YALVAÇ PROGRAMDAN ÇIKARTILDI MI?
Öte yandan Yalvaç’ın daha önce SDÜ’nün yatırım programında bulunduğu ancak herhangi bir yatırımın şu ana kadar gelmediğini ileri süren Bayram, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na “İlçemiz yatırım programından çıkarıldı mı?” diye sordu. Ardından yatırımın yüzdelik dilime vurulduğunda ilçelere düşen payın açıklanması gerektiğini de ifade eden Bayram “Bir de ödeneği sıfır çekiyorlar! Bu hak mı?” diyerek şöyle devam etti; “

HEM GÖÇÜ ÖNLEYECEĞİZ DİYORLAR HEM YATIRIM GELMİYOR
İlimizde göç veren yerler bakıldığında hep ilçeler, kasabalar, köyler. Hal böyleyken ilçelere yatırım gelmediği zaman biz insanlara göçü teşvik etmiş oluyoruz. SDÜ bu ilin lokomotifiyse merkeze verdiği değer kadar ilçelere de vermeli.

YATIRIM GELİRSE ÖĞRENCİ SAYIMIZ 10 BİNE ÇIKACAK
Diğer taraftan ilçemizde 3500 öğrenci öğrenim görüyorum. SDÜ yatırım yapmış olsa bu sayı 10 bine yükselecek. Sayı yükseldi mi otomatik olarak göç duracak. Bunlar neden göz ardı ediliyor?” dedi.

EĞİTİM KURULUŞLARININ MUHAKKAK
İLÇELERE DE ÖNEM VERMESİ GEREKİYOR
İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Vali Vahdettin Özkan ise SDÜ’nün yatırımlarının değerli olduğunu vurguladı. İlimizin tek üniversitesi olan SDÜ’nün muhakkak ilçelere de önem vermesi gerektiğini ifade eden Vali Özkan, “İlçelere ekonomik fayda anlamında mutlaka bu yatırımlar yapılmalı. SDÜ’de bulunan bölümler İlçelere de yayılmalı” ifadelerini kullandı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR