24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Ocak 2013 Cuma 17:00

SDÜ Yol Gösterecek

Büyükşehirlerdeki yeni durumun araştırmasını SDÜ yapacak ve bundan sonrası için yetkili makamlara yol gösterecek
SDÜ Yol Gösterecek

Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki bilimsel çalışma ve projeler ses getirmeye ve dikkat çekmeye devam ediyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Okçu başkanlığında yürütülen ve büyükşehir belediyesi değişikliklerini konu alan proje, TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Son on yıl içerisinde yerel yönetimde önemli adımlar atıldığını söyleyen Okçu, projeyle ilgili şu açıklamada bulundu: “Belediye, büyükşehir belediyesi ve il özel idaresi kanunu başta olmak üzere çeşitli kanunlarımızda değişiklikler yapıldı. Yakın dönemde mahalli idare birlikleri düzenlemesi hayata geçirildi. Yapılanlarla yerel hizmetlerin vatandaşlarımıza hangi ölçekte ve hangi yeni yöntemlerle sunulacağı adeta yeniden tanımlanıyor.

Nüfusumuzun önemli bir miktarı artık büyükşehir belediyesi sınırları içinde yaşar hale geldi. Ayrıca il özel idareleri kaldırıldı. Sonuç olarak sistem çok büyük değişikliklere uğramış durumda.

Fakat sadece kanun çıkarmakla mevcut sorunların bir anda ortadan kalktığını ileri süremeyiz. Bu yüzden, büyükşehir belediyelerinde ve mahalli birliklerde neler olduğunun incelenmesine, sorunların tespit edilerek çözüm önerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç bulunmakta. İşte biz de bir ekip olarak 24 ay sürmesini öngördüğümüz projemizde bu konuları incelemeyi hedefliyoruz” dedi.

Proje sonucunda hazırlanacak rapor TÜBİTAK ve İçişleri Bakanlığına sunulacak ve bakanlığın çalışmalarında yol gösterici olacak.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR