21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Ocak 2014 Cuma 08:56

Şehir Hastanesi'nde Süreç Tıkandı

3 yıldır gündemde tutulan ve aralarında Isparta’nın da bulunduğu yaklaşık 20 milyar liralık 15 şehir hastanesi projesinin tıkandığı ileri sürüldü.
Şehir Hastanesinde Süreç Tıkandı

Yapımına başlanması beklenen Şehir Hastaneleriyle ilgili bir gelişme yaşandı. Kredi bulunamayışı yüzünden birçok hastane için nihaî sözleşmelerin imzalanamadığı ileri sürüldü. Bu sebeple en uzunu 30, ortalaması 24 ay olan hastanelerin bitiş tarihlerinin 2017 hatta 2018 yılına kadar sarkabileceği kaydediliyor. 14 ildeki 15 şehir hastanesi projesiyle ilgili geçtiğimiz eylül ayında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da imza töreni düzenlenmişti.

Akdeniz Gazetesi'nin haberine göre; Hükümetin 2011 seçimlerinden beri gündemde tuttuğu yaklaşık 20 milyar liralık 15 şehir hastanesi projesinde finansman problemi yaşanıyor. Sözleşme şartlarını uygun bulmayan finans kuruluşlarının ihaleye giren firmalara kredi vermediği belirtiliyor. Kredi bulamayan hastaneler nihaî sözleşme imzalayamıyor.

2018 YILINA SARKABİLİR
Bu sebeple en fazla 30 ay, ortalaması ise 24 ay olan hastanelerin bitiş tarihlerinin en erken 2017, hatta 2018 yıllarına sarkması söz konusu. Kredi kuruluşları ihale fiyatlarının gerçekçi olmadığını ve devletin müteahhit firmalara verdiği 25 yıl kira garantisinin yeterli olamayacağını ifade ediyor. Hastanelerdeki teknolojik altyapı, görüntüleme gibi hizmetlerin de ihaleye giren firmalardan satın alınmasını istiyor. Sıkıntıya rağmen şehir hastanelerinin temellerinin tek tek atılması ise dikkat çekiyor. Şu ana kadar Ankara, Manisa, Kayseri, Elazığ ve Gaziantep’te temel atma törenleri gerçekleştirildi. 2014’ün ilk günlerinde İzmir’de de temel atma töreni yapılacak. Seçimlere kadar toplam 24 bin yatak kapasiteli hastanelerin önemli bir kısmının temel atma işleminin tamamlanması planlanıyor.

HAZİNE GARANTİSİ DE VERİLMİŞTİ
Projeyle ilgili geçtiğimiz eylül ayında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da, 14 ildeki 15 şehir hastanesi için genel bir imza töreni düzenlendi. Proje ile müteahhit firmalar, yaptıkları binaları devlete 25 yıllığına kiralayacaktı. Bunun için Hazine garantisi verildi. Bu süreçten sonra yabancı kredi kuruluşlarına giden firmalar ciddi bir sıkıntıyla karşılaştı. Anlaşmaları inceleyen kredi kuruluşları devletin garanti kapsamının dar olduğunu, ihale fiyatlarının düşük olduğunu ifade ederek kredi vermeye yanaşmadı. Bu durum kira ile birlikte diğer hizmetlerin de kendilerinden alınacağını düşünen ve buna güvenerek ihaleye giren firmaları zora soktu.

ISPARTA SÖZLEŞME AŞAMASINDAYDI
Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Daire Başkanlığı’na göre şehir hastanelerinin mevcut durumu şöyle: Kocaeli, Isparta, İzmir Bayraklı, Bursa Şehir Hastaneleri teklif ve nihai teklif sürecinde bulunuyor. Yozgat, Mersin, İstanbul İkitelli, Adana, Manisa, Konya, Gaziantep, sözleşme aşamasında olan projeler. Elazığ, Kayseri, Ankara Bilkent, Ankara Etlik ise yapım aşamasında olan projeler.

25 YIL KİRAYA VERİLECEK
Kamu-özel ortaklığıyla kurulacak hastaneleri firmalar önce inşa edecek, sonra da devletten 25 yıl kira bedeli alacak. 14 ilde yapılacak 15 şehir hastanesinin toplam yatak kapasitesi 24 bin 405 olacak. Şehir hastaneleri kampuslarinde genel hastanelerin yanı sıra kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi, kalp damar hastalıkları hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, onkoloji hastanesi, ruh sağlığı hastanesi, yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi gibi dal hastaneleri de bulunuyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 10 yorum yapıldı.
    YAZARLAR