20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Nisan 2013 Cuma 08:00

Sembol Bir Yapı Yapılmalı

Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu, yıkılan Özel İdare Binasının bulunduğu alana Isparta’yı tanıtan sembolik bir yapı yapılması gerektiğini söyledi.
Sembol Bir Yapı Yapılmalı

Yıkılan Özel İdare bisanının bulunduğu alan ile ilgili görüşlerini açıklayan Kuyu, “Uzun bir süredir Isparta kamoyunu meşgul eden 'il Özel İdare binası ' yıkımı nihayet gerçekleşti.

Büyük bir memnuniyet duyduk ki, deprem dayanıksızlığı raporlanmış olan atıl bir yapı şehrin kullanımına tekrar kazandırılmak adına, geç kalınmış olsa da, önemli bir adım atılarak şehir belleğindeki acı tatlı anılarıyla artık Isparta'da 'YOK' .....

İlk günden beri ifade ettiğim üzere artık 'yıkımdan daha önemli olan konu bu 'yok' luğun ne şekilde doldurulacağı konusu'... Kritik ve hassas dönem şimdi başladı. Tartışmalar muhakkak olacak ve tartışmalar bizleri doğruyu bulma adına katkı sağlayacak, ama saygı çerçevesinde olduğu sürece... Şehir bir bütündür.

Şehir merkezi kentin ana vitrinidir. Şehrin tanımını yapan en önemli ifade alanıdır. Dolayısıyla şehrin merkezinde oluşan şehir merkezinin dönüşümünü sağlayan her türlü yapılaşma hareketi 'oldu bittiye sen ben kavgasına, siyasete veya kişisel ben bilirim egolarına' heba edilemeyecek kadar 'şehrin meselesidir', tüm şehir konuşmalı, tartışmalı ve sonucunda teknik, bilimsel doğrularla kamuoyunun meyilleri dengelenmelidir....
Bu konuda kamuoyundaki görüş ve tartışmaları da gözönüne alarak görüşlerimi kısa ve net olarak ifade edicem...

Yol haritasında mihenk taşları:
1. Rant arayışı olmamalıdır
2. Kamu yararı ön planda olmalıdır. Parselin özel ve değerli konumu açısından kamu yararının farklı düzlemlerde ele alınması gereği vardır.
3. Konuya ilişkin ekonomik, kültürel, sosyal, teknolojik alternatif önerilere ilişkin tüm olumlu ve olumsuz yönleri, getirileri-götürüleri net olarak ortaya konulmalıdır.
4. Kent merkezinin dönüşümü bütüncül yapılmalıdır.
5. Kamusal alan tanımları ve kullanımı 'özel' çalışılmalıdır. Kent meydanı ihtiyacı açıktır. Ancak bölgesel anlamda kent merkezi çalışılırsa bu sorun çözülür.
6. Bu veriler uzman bir ortak akıl kurulu oluşturularak teknik ve bilimsel çalışmalarla raporlanmalıdır. Kişisel görüşlere bırakılmamalıdır.
7. Halkın görüşü bu net rapora istinaden tekrar alınmalıdır. Bu parsel halkın malıdır. Kararlarda halkın görüşü ön planda tutulmalıdır. Kendi arsamız olsa ne isterdik empatisi yol gösterici olabilir... 'Heryer betonlaşıyor' diye halkı galeyana getirmek yanlıştır, bu ve benzeri davranışta bulunanların geçmiş ve devam eden icraatlarındaki samimiyeti ölçüsünde konuya bakılmalıdır..

Tartışılan öneriler ile ilgili nacizane görüşüm ise şu şekilde:
1. Konuyla ilgili ulaşım kararları master planı dahilinde ele alınmadan otopark yapılması görüşünün altyapısı teknik açıdan dolu değildir.
2. Çevre yapıların etkileşim alanındadır. Bitişik nizam bir yapının olduğu parselde alınacak kararlar yapısal anlamda sadece bu parseli bağlayıcı değildir. Ada bazında değerlendirme doğrudur.
3. Parsel kendi başına 'Kent meydanı' tanımına yeterli kriterleri taşımamaktadır. Büyüme bölgesi, meydanı tanımlama verileri, v.b... malesef yoktur.
4. Yeşil alan olursa hemen karşı tarafındaki uygulamaya benzer 'peyzaj düzenlemesi' ile halkın dinlenme ve bekleme mekanı olarak değerlendirilmesi sözkonusu olur. Benim görüşüm ise: Bu parselin, Kent kimliğine, tarihi ve çevresel değerlere saygı duyan halkın kullanımını en üst düzeyde sağlayan, karma( kültürel, ticari, kamusal) kullanımlı, Ispartayı hatırlatan ve tanımlayan 'Sembol Bir Yapı' yapılmasıdır.

Farklı mimari yaklaşımlarla kamuya açık kullanım veya kamusal alanlar yapının her bölgesine taşınabilir, kamu yararı böylece hem ekonomik, hem sosyal, hem kültürel anlamda sağlanmış olur” dedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 5 yorum yapıldı.
    YAZARLAR