25 Eylül 2017 Pazartesi

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Sen öl, Biz Hallederiz.

17 Eylül 2011 Cumartesi 10:13

Sen öl, ölürsen haber ver! Biz hallederiz. Artık öğle şartlarda yaşıyoruz ki; bu sözleri yaşar hale geldik.

Keşke yaşanmasaydı… Doğru, keşke yaşanmasaydı… ama yaşandı Keşke önceden tedbir alınsaydı…Ama alınmadı ve o talihsiz olaylar yaşandı. Ne yuvalar yıkıldı, ne yürekler yandı. Hepimiz zaman zaman bu tür dikkatsiz olaylara şahit olmuş veya duymuşuzdur.

Geçenlerde bir ilçede seyahat halindeyken, her zaman gittiğimiz bir yola girerken, ilçenin yerlisi arkadaşım; o yolun artık ters yön olduğunu söyledi. Çünkü seyir halindeyken motosiklet üzerindeki anne, baba ve bir çocuktan oluşan aileye ana yoldan gelen arabanın çarpıp, hepsinin feci şekilde can verdiğini anlattı. O olaydan sonra yola ters yön levhası konulduğunu da ilave etti. Nasıl yani bu levhayı koymak için illaki birilerinin ölmesimi gerekiyordu…?

Bu tür kazalara karşı, alınan güvenlik önlemlerinin yetersizliliği, tüm dünyada zaman zaman tartışılırken, kimi zaman ölümle sonuçlanan iş kazalarında, bir kişinin dikkatsizliği sonucu ve yetersizliklerin bedelini suçsuz insanlar hayatlarıyla ödüyorlar. Kazaya davetiye çıkaran tedbirsizliklerde sorumlu kim? Denetimlerin yeterli yapılması gerektiğini düşünüyorum. Lâf çok, icraat yok denecek kadar az. Çözümü kim veya kimler bulmalı. Her nedense kaza olduktan sonra önlemler alınıyor.

Vali virajı diye adlandırılan bir viraj gördüm. Bu virajda Vali kaza yapıyor, daha sonrası bariyerle kapatılıyor. Peki görmüyor muydu bu virajın ne kadar keskin olduğunu yetkililer?

Rögar kapakları olmadığı için içine düşen ve hayatını kaybeden çocuklara ne demeli. Anneler babalar feryat ederken hemen kapatılıveriyor kapaklar. Depremlerde can kaybından sonra sağlam malzeme kullanılıyor, 99 depreminde ellibin kişi öldükten sonra

Yapı Denetim Kurulu kuruldu. Zemin Etüdü olmadan artık izin verilmiyor. Projeyi kontrol ediyor, malzemenin kalitesine bakılıyor. Peki, o kadar ölen kişinin hakkını kim arayacak? İki, üç mütahitin hapse girmesi mi, yaralara pansuman olacak?

Kocasından dayak yiğen kadın. Tekrar eşine teslim ediliyor fakat daha sonra bu kadın aynı eş tarafından öldürülebiliyor. Yakınınız kayboluyor gerekli yerlere müracaat edebilmeniz ve işlem yapılması için 48 saat geçmesi gerekiyor. Peki ya o; kötü olay 47 saat içinde gerçekleşirse bunun cezasını kim ödeyecek? İşte o zaman hâlâ olay sisteme girmesi için bir saatimiz mi var diyecekler. Hayati garantilerimizin olmadığı bir ülkede yaşıyoruz diye düşünüyorum.

Bu işe mutlak el atmak lâzım demek yetmez. Taş düşmüş yolun ortasına, milletimizin umurunda değil. Fark etmez diyor kenarından geçiyor. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın tabirini rahatlıkla kullanabiliyor.

Bir Allahın kulu çıkıp ta o taşı yerinden alıp atmıyor. Ta ki ! Birinin ayağına takıldı; işte! o zaman bütün tedbirler alınıp yollar bile tamamen temizlenebiliyor. Ama önce birilerinin ayağı kırılması, canının acıması gerekiyor. Yalnız sıradan garip bir şahsiyet olursa yine kimsenin umurunda olmuyor….

Şimdi olaya objektif bakarsak tek suçlu denetim eksikliği değil tabii ki. Geleceklerini adeta budayan, ölüler çekip giderken, kalan sağlar arasında olmak istemeyen, sanki Azrail’e meydan okurcasına sürat yapan rallicilere ne demeli?

Yaz geldiği zaman en büyük korkum, çocukların bisiklet ve motor sevdaları. İki tekerlek yerine tek tekerlek üzerinde gösteri yaparken, ölümle dans edercesine yarışlar yaparak hayatınızı tatile çıkarırken hiç mi geride bırakacağınız gözü yaşlı sevenlerinizi düşünmüyorsunuz?

Aileler çaresiz kalıyor. Heyecan değil bu, tutku değil, bırakın artık şu hızı! Kimse evlat, kardeş dost acısı yaşamasın, çünkü hak etmiyorlar. Hayatınızın başından sorumlu değilsiniz ama sonundan siz sorumlusunuz. Ne yazacağımı bilemiyorum eğitimsizlik mi, kolay ehliyet alabilmek mi ? Kazaları nasıl önleyebiliriz bilemiyorum sevgili okurlarım.

Amerika’da alkollü yakalandığın an sorgusuz içerdesin, ehliyette gider. Altı ayda hastanede alkol tedavisi uygulanır. Yani bana bu yöntem şu sözü hatırlattı. Ayrık otunu kökten temizlemeli. Yoksa yüzeysel kestiğimizde tekrar zarar verir bahçemize. Sorunların içinde çözüm üretmeli. Benim ülkemde araba almak çok zorken, ehliyet almak çok kolay.

Fakat Avrupada tam tersi ehliyet almak çok zor, araba almak çok kolay. Benim ülkemde kuralları hiçe sayma, sürat yapma ve dikkatsizlik can almaya devam ediyor. Canların yanmaması dileklerimle sağlıklı yaşamlar dilerim.


* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR