21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Aralık 2012 Salı 14:31

Senato ODTÜ'de Yaşanan Olayları Kınadı

SDÜ Senatosu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yaşanan olayları kınadı. Oy birliği ile alınan Senato kararında, bu eylemleri kurgulayanların amaçlarına ulaşamayacaklarının altı çizildi.
Senato ODTÜde Yaşanan Olayları Kınadı

SDÜ Senatosunun bildirisi şöyle:
Bizler, Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu olarak, 18 Aralık 2012 tarihinde Sayın Başbakanımızın ve devletimizin üst düzey temsilcilerinin ODTÜ’ deki bir törene gelişi esnasında ortaya çıkan çirkin eylem ve saldırıları kınıyoruz.

Bu olaylarda üniversite öğrencilerinin içine girdiği şiddet eğilimleri ve saldırgan tutum; bütün toplum gibi bizleri de derin endişeye sevketmiştir. Üniversite öğrencilerinin ellerine yakışanın taşlar, sopalar ve molotof kokteyller değil; kitaplar, defterler ve bilgisayarlar olduğuna inanıyoruz. Bu gibi görünüşte masum olarak başlayan ama gerçekte ülkemizin huzurunu, gelişmesini ve istikrarını hedef almış çirkin, kötü niyetli ve provokatif olayların 1980 öncesi dönemde toplumumuza ne tür acılar yaşattığı hala hafızalardadır.

Tamamen şiddete dayalı bu eylemler demokrasi ilkeleriyle ve demokratik protesto hakkını kullanma anlayışıyla izah edilemez. Daha da üzücü olan, bu eylemlerin Türkiye’nin gururu olan çok önemli bilimsel ve teknik projelerin açılışı öncesinde gerçekleşmesi ve bazı akademik çevrelerden de destek görmesidir. Üniversitelerden beklenen, kamuoyu vicdanında hiç bir karşılığı olmayan bu türden şiddete dayalı ve kurgulu siyasal eylemlerin yanında saf tutmak değil, her türlü bilimsel ve teknik gelişmeye koşulsuz destek olmaktır.

Unutulmamalıdır ki orada Sayın Başbakanımıza ve emniyet güçlerimize yönelmiş olan şiddet ve tehdit aslında Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef almıştır. Bunlarla birlikte bu eylemleri kurgulayanların asla emellerine ulaşamayacaklarına olan inancımız tamdır. Saygılarımızla

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 7 yorum yapıldı.
    YAZARLAR