25 Eylül 2017 Pazartesi

Neriman CANBOLAT / Ajans32

Sevgi Emek İster

11 Ekim 2010 Pazartesi 17:20

Sevgi Emek İster

Bu güne kadar sevgiyle ilgili birçok hikâye okumuşuzdur. Belki de birbirimizle bu hususta yaşadıklarımızı paylaşmışızdır. Genellikle sevenin sevgisini ifade edemediği, ifade etse bile karşı tarafın anlamadığı ya da platonik aşlarla ilgili birçok yaşadığımız ve şahit olduğumuz hadiseler vardır. Ah ah!.. Hele hele sırılsıklam aşık olup yıllarca beraberlik yaşadıktan sonra o güzel aşka ihanet edenleri... Aslında bu olay sadece aşklarla sınırlı değildir. Sevgi çok geniş bir kavram. Bir insan, sevdiği kim olursa olsun ona karşı olan sevgisini mutlaka ifade etmeli... O bakımdan sevgi emek ister, bir o kadar da özveri...

Sizlerle bununla alakalı çok güzel bir hikaye paylaşmak istiyorum. Yine mi papatya diyeceksiniz biliyorum, geçen yazımda da papatya konulu bir yazım vardı çünkü. Okuduğunuzda beğeneceğinizden eminim.

Koskoca bir bahçede harikulade çiçekler içinde bir papatya. Ve papatya aşık olmuş, yanmış tutuşmuş ak sakallı bahçıvana. Bir ümit bekliyormuş. Yüzlerce çiçeğin arasından Onunla, sadece onunla saatlerce ilgilensin. Buz gibi suyunu sadece ona döksün istiyormuş. Sadece ona değsin makası, Sadece ona gülsün dudakları. Kıskanıyormuş bahçıvanı, kırmızı güllerden, sarı lalelerden, mor menekşelerden. Zambaklardan... Papatya, sadece bahçıvan için açıyormuş, bembeyaz yapraklarını...

Bir gün, aşkı öyle büyümüş ki. Papatya yapraklarını taşıyamaz olmuş. Eğilivermiş boynu. Toprağa bakıyormuş artık. Bahçıvanın sadece sesini duyuyormuş. Ayaklarını görüyormuş. Bunada şükür diyormuş. Yetiyormuş ona, bahçıvanın varlığını hissetmek. Zaman akıp gidiyormuş. Papatya bahçıvanın yüzünü görmeyeli çok olmuş. Ne var sanki boynumu kaldırsa. Bir kerecik daha görsem yüzünü diyormuş...

Ve işte bir gün... Bahçıvan papatyaya doğru yaklaşmış. İncecik bedenini ellerinin arasına almış. Elindeki sopayı, köklerinin yanına, toprağa sokmuş bir iple papatyanın gövdesini bağlayıvermiş sopaya. Papatya o an daha çok sevmiş bahçıvanı. Hala göremiyormuş onu, ama bedeni kurtulmuş. Uzun bir müddet sonra, bahçıvan uğramaz olmuş bahçeye. Gelen giden yokmuş. Kahrından ölecekmiş papatya.
 
Ama işte bir sabah... Hortumdan akan suyun sesiyle uyanmış. Derin bir oh çekmiş. Çılgıncasına sevdiği bahçıvan geri gelmiş. Birden, kendisine doğru gelen iki ayak görmüş. Bu onun delicesine sevdiği bahçıvan değilmiş. Başka birisiymiş. Adamın elinde bir de makas varmış.. Papatyanın kafasını kaldırmış yukarıya doğru.

Ne güzel açmışsın sen öyle demiş. Bu gencecik, yakışıklı bir delikanlıymış. Gözleri gök mavisi, saçları güneş sarısıymış. Ama gövden seni taşımıyor demiş. Elindeki makası papatyanın boynuna doğru uzatmış. Ve bir hamlede bağını gövdesinden ayırmış. Papatya yere düşerken hatırlamış sevdiğini. O ak saçlı, aksakallı, yaşlımı yaşlı bahçıvanı hatırlamış. Birde o gencecik, yakışıklı delikanlıyı düşünmüş. Ve o an anlamış, neden o yaşlı bahçıvanı sevdiğini. O her şeye rağmen, papatyaya emek vermiş. Ona hiç bir zaman güzel olduğunu söylememiş, ama onu aslında hep sevmiş.
Papatya anlamış artık...

Sevgi, emek istermiş...

Yere düştüğünde son bir kez düşünmüş sevdiğini... Teşekkür etmiş ona içinden. Son yaprağıda kuruduğunda, biliyormuş artık.

Sevdiklerinizle mutlu bir yaşam dileğiyle.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR