25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Ocak 2013 Pazartesi 11:00

Şiddeti Yerinde İncelediler

Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı Uluborlu İlçe Hastanesinde sağlık personeline yönelik olarak yaşanan şiddet olayı yerinde incelendi.
Şiddeti Yerinde İncelediler

Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. İlker Büyükyavuz, Hemşireler Derneği temsilcisi Yard. Doç. Dr. Medet Korkmaz ve Sağlık Çalışanlarının Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu yürütücüsü Dr. Deniz Akgün'den oluşan heyet şiddet olayı ile ilgili yerinde incelemede bulundu.
Yapılan incelemeyle ilgili açıklamada, “Olay günü gripal enfeksiyon geçiren çocuğunu acil servise getiren bir vatandaşımızın yemek molası için yemekhaneye giden acil servis doktorunun acile geç gelmediği halde ve hastanın geldiğinden haberdar olur olmaz acile intikal etmesine rağmen acil hekiminin geç geldiğini iddia ederek önce görevli doktora sözel şiddet uyguladığı, sonrasında da acil serviste görevli acil tıp teknisyeni bir personele yönelik fiziksel şiddete başvurduğu bilgisine ulaşıldı. Yapılan inceleme sonucunda Uluborlu İlçe Hastanesi'nde tüm Türkiye’de olduğu gibi sağlık personeline yönelik bazı sözel şiddet olaylarının daha önce de yaşandığı öğrenildi.

Acil servislerde acil hasta ve poliklinik hastası ayrımı yapılmalı ve polikliniğe başvurması olanaklı hastaların acil serviste yoğunluk oluşturması önlenmelidir.

Acil sağlık hizmeti veren personelin yemek ve diğer molalarının gerçekten acil olan vakaları aksatmadan yapılmasının doğal bir gereklilik olduğunun halka uygun bir dille anlatılması ve halkın bu konuda eğitilmesi önemlidir.
Acil servislerde personelin gece saatlerinde tek başına kalmasını önlenmeye yönelik düzenleme yapılmalıdır.

Acil servislerde gerekli fiziki güvenlik önlemlerinin (sadece içerden açılabilir kapı, alternatif çıkış kapısı) alınması sağlanmalıdır.
Acil sağlık hizmet verilen kurumlarda 24 saat hastane güvenlik görevlisi istihdam edilmelidir.

Görevli sağlık personeline yönelik çalışan sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmelidir.

Sağlık kurumlarında çalışan sağlığı ve güvenliği komitelerine işlerlik kazandırılmalıdır” denildi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR