25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Şubat 2014 Pazar 14:20

Sigara 8 Milyon İnsanı Öldürecek

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Adnan Usalan, 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceğini söyledi.
Sigara 8 Milyon İnsanı Öldürecek

Uzmanı Dr. Adnan Usalan, sigara bağımlılığının bir hastalık olduğunu ve tedavisinin mümkün olduğunu söyledi. Sigaranın her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açtığını belirten Usalan, "Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif etkilenime bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80'inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir" diye konuştu.

"SİGARA BIRAKMANIN FAYDASI HEMEN GÖRÜLÜYOR"
Sigarayı bırakanların ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başladığına dikkat çeken Usalan şöyle devam etti:
"İlk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer, 12'nci saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta-3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür. 1-9 ay arasındaysa öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır.

1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadardır. 10. yılın sonundaysa akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğu biliniyor. 15 beş yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye iniyor".

"POLİKLİNİĞE BAŞVURUN"
Sigaradan kurtulmak isteyenlerin bir sigara bırakma polikliniğine başvurması gerektiğini vurgulayan Usalan, "Sigara ile tek başınıza mücadele etmeniz zor olabilir, çünkü bu bir bağımlılıktır ve irade ile ilişkisi yoktur. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla siz de sigarayı bırakabilirsiniz.

Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır.
Sigarayı Bırakmak için en doğru zaman şu andır. Hemen size en yakın sigara bırakma polikliniğine başvurarak, randevunuzu alın kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR