22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Aralık 2013 Cuma 10:53

Sigara İçen Dizine Baksın

Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Selim Hacısalihoğlu, sigara içen kadınlarda osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının daha sık görüldüğünü söyledi.
Sigara İçen Dizine Baksın

Hastanenin Radyoloji Kliniği'ne yeni kemik dansitometre cihazı alındı. 1 hafta önce hizmetegiren cihaz sayesinde kemik mineral kaybınıbelirlemek amacıyla kemik yoğunluğu ölçümü gerçekleştirilirken, genellikle kadınlarda menopoz sonrası, erkeklerde ise 55 yaş sonrasıkarşılaşılabilen osteoporoz hastalığının tespitiyapılıyor.

Hastane Başhekimi Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Selim Hacısalihoğlu, osteoporozun özellikle erken menopoza girmiş vesigara içen kadınlarda yüksek oranda çıktığına dikkati çekti. Opr. Dr. Hacısalihoğlu, "Kadınlar adet gördüğü müddetçe kemiği güçlendiren bazı hormonlar hala vücutta bulunuyor.Adetin kesilmesi ve o hormonların da kaybolmasıyla kemiği güçlendiren maddeler süratle kayboluyor. Bu da kemiğin erimesine neden oluyor. Bu nedenle adet dönemi bitenkadınların mutlaka kontrol yaptırması gerekiyor" dedi.

SİGARA İÇENDE KEMİK KAYNAMAYABİLİYOR
Bilinenin aksine sigara içmenin sadece akciğerlere değil, en az onun kadar kemik yapısı ile omurgaya zarar verdiğine vurgu yapan Opr. Dr. Selim Hacısalihoğlu, "Sigaranın özellikleomurgada, kalçanın zayıflamasında, kırıkların iyileşmemesinde etkisi çok büyük. Mesela bizomurga kırığı ameliyatı yaptığımızda, vidalayıp yanına kemik kırıntıları koyuyoruz. İyileşmenin esası koyduğumuz bu kemik kırıntılarının kaynamasıdır. Kitap şöyle diyor; sigara içmeyende 8 ila 12 haftada iyileşir. Sigara içende meçhul. Hiç kaynamayabiliyor. Ondan sonra bir yığın sıkıntı ki hep daha ağır durumlarla karşımıza geliyor" diye konuştu.

İLAÇ ALMAKLA TEDAVİ OLUNMUYOR
Sigara kullanımının yanında hareketsiz yaşam ve aşırı kilonun osteoporozu tetikleyen önemli etkenlerin başında geldiğini ifade eden Opr. Dr. Selim Hacısalihoğlu, bu hastalığa yakalanılması durumunda kaybedilen kemik oranının belli miktarda geri kazanımının ise yıllar alabileceğini aktardı.

Osteoporozun tedavisinde ilaç kadar beslenme, hareket ve sigara içmemenin önem taşıdığını kaydeden Opr. Dr. Hacısalihoğlu, "İlaç almakla osteoporoz tamamen düzelmiyor. Önce kişi kilosunu normal düzeye çekmeye dikkat etmeli. İkincisibeslenme düzeninde bazı değişiklikler yapmalı. Yani süt ve süt ürünlerine bir miktar ağırlıkvermeli. Muhakkak her gün öğünün birinde bu tür yiyeceklere yer vermeli.

Bunun yanındayeşil renkli sebzelere de beslenmesinde yer vermeli. Yürüyüş çok önemli. Tabii sigara çokönemli. Hastalıkta ilaç tedavinin yarısı, yarısı da yaşam biçimi" ifadelerini kullandı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR