26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Ocak 2014 Cumartesi 13:15

Sigara Ve Alkoldeki ÖTV Oyunu

Bazı sigara ve alkollü içecek üreten şirketlerin, teslim ettiği üründen aldığı ÖTV'yi vergi dairesine ya geç yatırdığı ya da ödemediği tespit edildi.
Sigara Ve Alkoldeki ÖTV Oyunu

Türkiye ekonomisini her yıl milyarlarca liralık vergi kaybına uğratan kaçak sigara ve alkollü içeceklere yönelik denetimler devam ederken, Maliye'nin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oyunu ile karşı karşıya kaldığı öğrenildi.
Bazı sigara ve alkollü içecek üretimi yapan şirketlerin teslim ettiği üründen aldığıÖTV'yi vergi dairesine ya geç yatırdığı ya da ödemediği tespit edildi. Böylece bazı şirketlerin, düşük oranlı geçikme cezasını ödeyerek, ÖTV paralarını düşük maliyetli kredi gibi kullandıkları ortaya çıktı.

ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİLER
Örneğin bir sigara firması üretim yaptıktan sonra yüzde 65 oranını bulan ÖTV'yi de fiyata yansıtarak satış yapıyor. 10 milyon liralık satışta 6.5 milyon liralık vergiyi de kendisi alıyor. Ancak bunu Maliye'ye geç teslim edebiliyor. Maliye'ye sadece aylık yüzde 1.40 oranında gecikme cezasını ödeyerek bu parayı kredi gibi kullanabiliyor. Buna yönelik bazı işletmelerin geciktirmeyi alışkanlık haline getirmesinin ardından sektörü mercek altına alan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ise yüklendiği ÖTV'yi ödemeyen işletmelere bandrol verilmemesi kararı aldı.

DÜZENLEME YAPILACAK
Meclis'te görüşülen Torba Yasa'da yer alan bir madde ile 'Bandrollü Ürün İzleme Sistemi' getiriliyor. Buna göre yasal sürecin tamamlanması veya düzenlemede herhangi bir değişikliğe gidilmemesi halinde bir firmanın ödemesi gereken ÖTV'yi vergi dairesine yatırmadan yeniden bandrol alması mümkün olmayacak. Bandrollü Ürün İzleme Sistemi, bandrol alınmak istediğinde firmaların ÖTV'nin yanı sıra KDVgibi diğer vergi borcu da varsa uyarıda bulunacak.

MALİYE, 89.4 MİLYARLIK ÖTV TAHSİL EDECEK
Maliye Bakanlığı'nın piyasada sahte bandrolle içki ve sigara satışını önlemeye yönelik çalışması da ayrıca devam ediyor. Sadece sigaradan tahsil edilen ÖTV 20 milyar lirayı buluyor. Maliye Bakanlığı 2014 yılında tamamında ise sigara ve alkolünde bulunduğu tüm kalemlerden 89.4 milyar Türk Lirası Özel Tüketim Vergisi tahsil etmeyi planlıyor. Torba Yasa'da ilgili madde sayesinde şirketlerin 90 milyar dolara dayanan ÖTV'yi kredi gibi kullanması artık söz konusu olamayacak

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR