24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 Ocak 2016 Perşembe 19:06

Şiir ve İlahiyi Bir Araya Getirdiler

Şiir ve İlahiyi Bir Araya Getirdiler
Şiir ve İlahiyi Bir Araya Getirdiler

ŞAİK Anadolu Lisesi öğrencileri 1. dönem sonu okul etkinliği düzenledi. Öğrenciler fon müziği eşliğinde şiir ve ilahi dinletisinde bulundu. Özellikle bir öğrencinin rock tarzında ilahi söylemesi izleyenlerden büyük beğeni topladı.
Şehir Ali İhsan Kalmaz Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hilal Solmaz ve Müzik Öğretmeni Demet Ayhan, Mevlana Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencileriyle birlikte bir grup oluşturarak şiir ve tasavvufu bir araya getirmeyi başardı. Yaklaşık 20 öğrenciden oluşan Grup Simurg, dün Halk Eğitim Merkezi Salonunda muhteşem bir etkinliğe imza attı. Öğrenciler fon müziği eşliğinde şiir okuyup ilahi söyledi. Hatta bir ilahiyi Rock tarzında okuyan bir öğrencinin dinletisi büyük alkış aldı.

TAMAMEN KENDİ ÇABAMIZLA OLUŞTURDUK
Etkinlik hakkında bilgi veren edebiyat Öğretmeni Solmaz, ‘’ŞAİK Anadolu Lisesi Edebiyat ve müzik öğretmenleri olarak şiir ve müzik etkinliği yapmak istedik. Mevlana Haftası olması dolayısıyla tasavvuf içerikli bir program hazırlayalım dedik. Bununla ilgili önce şiir ve müzikleri belirledik. Akabinde de grubumuza isim aradık ve tasavvufu temsil etsin diyerek Grup Simurg adını koyduk. Böylece 1. Dönem sonu okul etkinliği ortaya çıkmış oldu. Tamamen kendi öğrencilerimizden oluşan bir grup. Saz ekibimiz, şiiri okuyan çocuklarımız hep okulumuz öğrencileri’’ dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZE HİTAP EDEN BİR ETKİNLİK
Etkinlikte 20 öğrencinin bulunduğunu ifade eden Solmaz, şöyle devam etti; ‘’20 öğrencimiz bu etkinliğin içerisinde. En önemlisi çocuklarımızın lise 1’inci sınıf öğrencilerinden oluşuyor olması. Biz bu işe sıfırdan başladık diyebiliriz. Biz çocuklarımıza şiir nasıl okunur, nasıl girilmeli, nasıl çıkılmalı, ilahiler nasıl okunur, nasıl tonlanır gibi eğitimler verdik. Yani tamamen kendi çabamızla ortaya çıkan bir etkinlik oldu. Teknik çalışmaları yine öğrencilerimiz yaptı. Fon müziği eşliğinde şiir ve ilahi okuyacak öğrencilerimiz. Tamamen ağır ilahilerden değil Rock tarzında ilahi okuyan bir çocuğumuz da var. Hem öğrencilerimize hitap eden bir etkinlik olacak hem de öğrencilerimiz bu etkinlikten tasavvuf anlamında bir şeyler öğrenecek.

20 KAZANILMIŞ ÇOCUĞUMUZ VAR
1. dönem sonunda okulların böyle bir etkinlik çıkarması pek alışılmış bir şey değil. Ama biz başardık. 2. Dönem de bahar ve sevgi konulu bir etkinlik yapmayı düşünüyoruz. Sevgi konseptli ikinci bir çalışmayı yapacağız. Bu etkinliği yapmamızdaki amaç; Öğrencilerimizin bir şeyler kazanması. Bence 20 çocuk kazanılmış çocuk. Bu çocuklarımız okul dışında kafeler caddesinde öğlen ve akşamüzeri gezebilecekken bizimle birlikte oldular. Yemeklerini yiyip hemen koşturup okula geldiler. Çocuklarımızı da büyük bir özveriyle çalıştı. Çünkü çocuklarımızla dışarıda da birlikte oluyorum. Görüyorum ki sürekli kafedeler, sigara içiyorlar, zamanlarını boşa harcıyorlar. Bu sayede çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak durmaları ve tehlikelerden uzak durmalarını sağladık.

OKUL MÜDÜRÜMÜZ HALİL GÖÇER’E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Son olarak bu etkinliği yapmamızda büyük gayreti olan Okul Müdürümüz Halil Göçer başta olmak üzere okul idaremize, bu salonu bize açan Halk eğitim Merkezi idaresine çok teşekkür ediyoruz. Bir de İmam Hatip Ortaokulundan iki öğrencimiz bu etkinliğe katkı sağladı. Onlara da teşekkür ediyorum.’’

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR