23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Aralık 2013 Çarşamba 14:53

Şimşek: Emeklilikten Sonra İşe Dönülürse Prim Kesiliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Emekli olduktan sonra tekrar iş hayatına dönülürse prim kesiliyor." dedi.
Şimşek: Emeklilikten Sonra İşe Dönülürse Prim Kesiliyor

Maliye Bakanı Şimşek, emekli olduktan sonra tekrar iş hayatına dönenlerin primlerinde kesintiler olacağını belirtti. Aynı zamanda yaşa takılanlara da, emekli olabilmek için sadece prim gün sayısını doldurmanın yetmediğini mutlaka yaşı da doldurması gerektiğini söyledi.

PRİM VEYA AÇIK FİNANSMAN OLARAK AKTARACAĞIZ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Meclis Genel Kurulu'nda 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 6. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Önümüzdeki sene bu bütçeyle Sosyal Güvenlik Kurumuna tam 77 milyar lira bütçeden para aktarılacağını belirten Maliye Bakanı, "Bu şu anlama geliyor.Türkiye'de yapılan toplam yatırımların neredeyse 2 katı bir bedeli biz bütçeden sosyal güvenlik sistemine destek prim veya açık finansman olarak aktaracağız" diye konuştu.

BEDELLİ ASKERLİKTEN ÇOK PROFESYONEL ASKERLİĞE GEÇİLMESİ GÖRÜŞÜNDEYİM
Bedelli askerlik konusundaki soruya da Maliye Bakanı, "Bedelli askerlik konusu ağırlıklı olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın, TSK'nın ihtiyaçları ve tabii ki onların önerileri çerçevesinde şekillenirse daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben Maliye Bakanı olarak bedelli askerlikten çok aslında tamamen bir profesyonel askerliğe geçilmesi, daha etkin ama bu benim görüşüm" dedi.

ÇALIŞAN EMEKLİLERDEN DEĞİL NORMAL EMEKLİLERDEN DAHİ VERGİ ALAN ÜLKELER VAR
Emekli olduktan sonra tekrar iş hayatına dönülürse bir prim kesildiğini ifade eden Maliye Bakanı, "Ben bunun doğru bir uygulama olduğu kanısındayım. Eğer çalışabilir düzeyde ise o zaman aslında vatandaşımızın erken emekli olmamasında hem ülke açısından hem kendileri açısından büyük bir fayda var. Çalışan emeklilerden değil normal emeklilerden dahi vergi alan ülkeler var" açıklamasını yaptı.

"KİŞİNİN MUTLAKA YAŞINI DOLDURMASI GEREKİYOR"
Yaşa takılanlara ilişkin de Maliye Bakanı,"Türkiye'de emeklilikte ortalama yaş 44. Ve bu Avrupa'daki emeklilik yaşına göre, OECD'ye göre karşılaştırdığımız zaman yaklaşık 30 yıl daha düşük ve sosyal güvenlik sistemi bu şekilde gidemez. Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği bu anlamda sıkıntılı. O nedenle emekli olabilmek için sadece prim gün sayısını doldurmak yetmiyor mutlaka yaşı da doldurması gerekiyor" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR