22 Eylül 2017 Cuma

Kadir YAVUZ / Ajans32

Siyaset Üzerine - III

20 Nisan 2011 Çarşamba 14:17

SİYASET ÜZERİNE III

Siyaset üzerine yazmaya başladığım gündü… O gün temayül yoklamaları yapılıyordu. O ara tam da demiştim ki; halk, ne kadar gönlünden geçenleri seçse de, daha sonra parti başkanları tarafından önümüze koyulacak olanları seçeceğiz.

Bu listeler açıklandı… Temayül yoklamalarında gerçekten vatandaş tarafından, halkın içinde sevilen sayılanlar tercih sıralarına göre yerlerini almıştı. Ama partilerin genel başkanları, bu listeleri hiçe saydı… Ve tamamen zıddı bir milletvekili adaylarıyla halkın karşısına çıktı.

Şimdi bir kısım siyaseti uzaktan takip eden ama halkın nabzı sayılabilecek şahsiyetler genel başkanlarının haksızlık yaptığını söylemekte ancak bu sessiz sesleniş tesirsiz kalmakta! Ne ilginçtir ki, il başkanlarıysa art arda yaptıkları açıklamalarında; listeler en mükemmel listelerdir, adildir. Halkın istediği yönde bir liste yapılmıştır. Övgü dolu beyanatlar yapılmakta!

Şüphesiz, bu listeler sonunda ne kadar; küsmedim diyenler olacaksa da, diğer dönemde nasıl ki, küskünler oldu, bu seçim neticesinde de küskünler olacak. Çok sağlam yerlerden, güvenilir kaynaklardan söz aldığı halde; ne temayül yoklamalarındaki listelere, ne de genel başkanları açıkladığı listelerde yer alamayan milletvekili aday adayları oldu. Yani listeye giremediler. Küskün bir tavırla bunlar dönüp, mevcut işlerine devam edecekler.

İki ay gibi bir zaman kaldı, kalmadı… Bakalım neler olacak. Kimlerin yaptığı istatistikler doğrulanacak. Hiçbirimiz, kimlerin seçileceğini bilemeyiz ama herkes bir şey söylüyor. Biri 4-0 diyor… Biri 2-1-1 diyor… Biri birine şans verirken, bir diğeri hiç şans vermiyor. Neticeyi kim belirleyecek? Sandık! O zaman neticeyi beklemekten başka, fazla söyleyecek bir şey yok.

Değişmeyen bir gerçek var, o da; yıllardan beri meclise giren milletvekillerinin birçoğu yine milletvekili adayı… Hem görüyorum ki, parti teşkilatlarınca bile kaç dönemdir meclise girdiğini ve artık pek girmesini istemediklerini bildiklerinden olacak ki; her ne kadar genel başkanlar tarafından bir kısmı silinmiş olmasına rağmen, yine de birçokları farklı şehirlerden liste başlarına koyularak seçilmeleri sağlanacak gibi! Sen istesen de, istemesen de onlar sana bir şekilde seçtirecekler.

Bir de, bir veya birkaç dönem öncesinde; milletvekili olup, bir sonraki dönemde listeye giremeyen eski milletvekillerinin bazıları küskündür düşüncesiyle yeniden listeye alınmıştır. Onlarında gönlü olsun. Nedense, meclis koltuğuna oturan bir daha gitmek istiyor oraya! Derken, bir daha… Bir daha… Bir daha! Sonu gelmiyor, bir türlü küskünlerin! Her dönemin ardından listeye giremeyen olacağına göre bir önceki küskünün yeni bir seçimde gönlünü alsak fena olmaz yani!

Kimileriyle seçileceklerle ilgili konuşuyor, sorular soruyorum. Hiç kimsenin pek fazla milletvekili kimin olacağı konusunda oralı olmadıklarını görüyorum.

“Kimler  seçilir?” diye sorduğum biri şöyle bir cevap verdi: “Çok önemli değil! Hayalini bile düşünemeyeceğimiz şeyler gerçekleşiyorken, bizim adam üzerine değil de, mevcut iktidarın yeniden seçimi kazanması üzerine konuşmalıyız derim.” Diyor.

Bir başkası: “Eskisi gibi birkaç partinin oluşturacağı koalisyon hükümeti iktidar olsun.” Diyor. Anlaşılıyor ki, tek partili iktidardan bıkmış. Bazı işadamları da, aynı görüşten yana beyanatlar veriyor.

İshak Alaton gibi bazı gayri Müslim işadamları da, birilerini topluyorlar… Tam ülkenin seçime girdiği, kafaların yoğun olduğu şu dönemde “Bir şeyler istiyorsanız ve bu da ülkeyi düze çıkaracaksa siz isteyin verirler elbette kızım…” deyip, destek olunduğunu gözlemliyorum.

Bir yandan suç dosyası hayli kabarık olan, isimleri örgütler mesabesinde sık sık gündeme gelmiş olan; bir taraftan da “Ergenekon” denilen devlete yönelik yıkıcı faaliyetlerde bulunmuş olup, şu an hâlen yargılanan kişilerinde milletvekili listelerinde isimlerinin geçtiklerini görüyorum.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından bazı milletvekili adayları veto edilmişken, Ergenekoncularında veto edilmesinden yana olduğumu dile getireyim. Yargı ele alır, almaz… Orası yüksek yargının işi… O iş, bizi aşar.

Her şeyin hayırlısı! Görelim bakalım daha neler olacak!       

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR