26 Eylül 2017 Salı

Kadir YAVUZ / Ajans32

Siyasette Zihniyet Değişiyor!

10 Mayıs 2017 Çarşamba 16:14

Bunu bir becerebilsek, biliyor musunuz; ne kadar yol kat ederiz? Buna rağmen şu ufacık gelişmeler beni mutlu ediyor ki, eminim hemen herkesi de mutlu ediyordur.

Geçte olsa yaşananlar sevindirici… Türkiye’de, siyasette zihniyet değişiyor gerçekten! Bunu her alanda yapmalıyız. Ne yapmalıyız? Önce hoşuma giden şeyle başlayayım. Isparta belediye başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ın sözlerine değineceğim. Televizyon konuşmasına gözüm ilişti: “Başbakan Binali Yıldırım’ı havaalanında karşılarken, ‘Belediyeye de beklerim.’ dedim. ‘Olur, gelirim.’ dedi. Çok inanamadım. O yoğun programı arasında belediyeye gelsin. Her halde gelemez, dedim. Yine de, hazırlıklarımı yaptım. Bekliyoruz. Geldiler. ‘Çok sevindim. İşte başbakan bu!’ dedim.” diyordu.

Bunu her zaman yapmalıyız. Hayatın her anına katmalıyız. Milletvekilleriyle, bakanlarla, hükümet temsilcileriyle, parti il başkanlarıyla, aradaki diyaloglar pekiştirilmeli! İnsanı kıracak, aşağılayacak çirkin şeylerden kaçınmalı! Hani buna ‘Belden aşağı!’ tabiri kullanırlar ya, o yapılmamalı! Bu tür kavgalardan, çok çektik. Geçmiş yıllarda, bir evin penceresinde, gönül vermediğin bir partinin bayrağı asılıydı, diyelim. O, parti bayrağının yüzünden o partilinin başına neler gelmezdi? Aynı zihniyetteki partililer bile birbirlerinin bayrağına saygılı davranmıyordu. Körü körüne bir kavga vardı. Geri kaldıksa bu yüzden geri kaldık. İyi tarafları görelim. Bırakalım, gereksiz kavgaları! İnsanla neden uğraşırız? Neden aşağılarız? Bir puan öne geçmek için! Alkış almak için! Seçilmek için! Kirli hesaplarla seçilmen ‘seçilmiş’ olmanıza, gölge düşürmez mi? Değer mi? Birinin namahremini açıklayarak, siyasette öne geçmene değer mi? Seçilsen ne olacak, seçilmesen ne olacak? Olmaz olsun, öyle seçim!

Senin partiden değil diye yapılanları görmemek, lekelemek, çamur atmak, yanlış değil mi? Bu siyaset anlayışını çöpe atmalı! Türkiye’de yapılanlar görünmeyecek kadar küçük değil! Senden değil diye ‘Ne var canım! Hükümet bu! Elbette, yol yapacak. Havaalanı yapacak. Baraj yapacak. Su getirecek. Hızlı tren yapacak. Hastane yapacak! Hem sonra yaptığı hastane devlet hastanesi gibi olmayacakmış, özele devredilecekmiş, paralı olacakmış… Filan, filan, filan!’ Bir şehir hastanesi gerçeğini görmemek için bu kadar küçülebilir mi, siyaset yapan? Belediye başkanının yaptıklarını küçümsemek, ‘Şehrin, göz önünde bulunan birkaç yerinde, göz boyamak için otoparkı yapmaktan başka ne yapıyor!’ dersen, ayıp edersin. Yeni Otogar Projesi bile bu şehre ek değer katacak bir hizmettir. Senin partinden olmayanı, dinden çıkmış sayarsın, ne dinini, ne de imanını bırakırsın. Adam namaz kılıyor. Aynı camide, aynı safta birlikte namaz kıldığımı, bilirim. Bunun dinine, diyanetine, Müslümanlığına, nasıl dil uzatırsın? Bu çekişmeleri, milletin kaldırması için, önce siyasetçilerin önayak olması gerekir. Partilerin il başkanları, ne konuştuklarını çok iyi bilenlerden olacak. Sağında, solunda, saldırgan ruhlu tipler olsa dahi onlara asla uymayacak, yanlış yapmalarına, saldırganlıklarına fırsat vermeyecek.

Türkiye değişiyor. Değişmek için önce siyasiler bir adım atmalı! Hâlâ bu inat niye? İktidarın bunca yaptıklarına karşı sen Avrupalı ağzıyla konuş? Cumhurbaşkanına saldır, hükümeti yerin dibine sok çıkar? Bu kavga kime yarar? Bizim dışımızdakilere yarar? Bir şeyi unutmayın! Kime ne kadar saldırılırsa ve o saldırılan ne kadar mağdur olursa, millet o mağdurun yanında olur. Avrupa, bunu yapıyor. O kafada olanlar da bunu yapıyor. Millet nerede yer alıyor. Mağdur olanın yanında! Bu milleti, birleştirmek için çok büyük bir gayret içindeler! Sağ olsunlar. Sadece ricam, aynı fikri, aynı düşünceyi paylaşan insanlar, partiler, bu yalanlara dolanlara uymasınlar.

Yusuf Ziya Günaydın’ın ‘İşte Başbakan bu!’ sözüne benzer bir anlayışla, Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun’da denk bir karşılık vermeli. Bir hizmetini değerlendirip veya bir konuşmasını ele alıp ‘İşte Isparta’ya yakışır, belediye başkanı bu!’ demeli!

Bütün bunlar, sadece 16 Nisan için veya 16 Nisan’a kadar değil, tüm hayata yayılacak şekilde yapılmalı!

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR