23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
02 Kasım 2011 Çarşamba 11:39

Sol Tarafta Sav’ı Sağ Tarafta Çünür’ü Geçemiyoruz

Geçen yıl tartışılan ve işçi sendikalarının ayaklanmasına neden olan ‘Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine fon kurulması’ projesine Türk İş İl Temsilcisi Sadık Kaya’dan ilginç bir açıklama geldi.
Sol Tarafta Sav’ı Sağ Tarafta Çünür’ü Geçemiyoruz

Geçen yıl tartışılan ve işçi sendikalarının ayaklanmasına neden olan ‘Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine fon kurulması’ projesine Türk İş İl Temsilcisi Sadık Kaya’dan ilginç bir açıklama geldi. Kaya: “Aldığımız 3 kuruş para, bu parayla sol tarafta Sav’ı sağ tarafta Çünür’ü geçemiyoruz. Siz neyin peşindesiniz ?” diye konuştu.

İşveren yeni kurulacak bu fona her ay personel başına belli bir yüzde oranında prim ödeyecek. İşten çıkarılan çalışan, tazminatını patronu yerine bu fondan alacak. Fon, devlet güvencesinde olacak. Hükümet part time işçi, evden çalışma, çağrı üzerine çalışma gibi işçi kesiminin tepki gösterdiği çalışma modellerini de hayata geçirecek.
Türk İş İl Temsilcisi Sadık Kaya: “Hükümet bu yasayı biraz daha açmalı ve dikkatli okumalıdır. Birçok eksiklikleri var. Hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada Avrupa devletleri 8 günlük kıdem tazminatını kesiyor. Bizde keseceğiz demesi biz işçi kesimine çok üzdü. Nedeni ise; Avrupalı işçiler 1 aylık maaşlarıyla bizim 5 yıldızlı otellerimiz de 1 ay tatil yapıyor. Ya bizim işçiler ne durumda onlarda aldıkları maaşla Ne Çünür’ü ne de Sav’ı geçemiyor. Koşullar çok farklı, bizim işçilerimiz emekli ikramiyelerine umut bağladı. Aldıkları toptan parayla ya ev alacak, yada çocuğuna düğün yapacak. Çekin elinizi işçinin üzerinden” dedi.

HÜKÜMET NE DÜŞÜNÜYOR?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni programa göre, hükümet yeni iktidar döneminde kıdem tazminatını kaldırmaya kararlı. 61. Hükümet Programı’nın işsizlikle mücadeleye ayrılan bölümünde kıdem tazminatının kaldırılacağı ve yerine bir fon kurulacağı ilan edildi. Programda, “İşçilerin büyük çoğunluğunun alamadığı, işletmelerin üzerinde ödeme baskısı oluşturan, çalışma hayatının en önemli soru alanlarının başında gelen kıdem tazminatı sorunu, kazanılmış hakları koruyan ve bütün işçilerin kıdem tazminatı garanti altına alan bir fon oluşturularak çözülecek” denildi.

ESNEK ÇALIŞMA GELİYOR
61. Hükümet programında esnek çalışma modellerinin hayata geçirileceği açık şekilde ifade edildi. Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda sık sık gündeme gelen ve gördüğü tepki nedeniyle yasalaşmayan, en son da Torba Yasa’dan çıkarılan “esnek çalışma” düzenlemelerinin bu kez hayata geçirileceği anlaşılıyor. Bu kapsamda hükümet “part time işçi”, “evden çalışma”, “çağrı üzerine çalışma”gibi işçi kesiminin büyük tepki gösterdiği çalışma modellerinin yasalara konulmasında kararlı olduğunu da ifade etmiş oldu. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, geçtiğimiz hafta görevini Faruk Çelik’e devretmeden kısa süre önce aynı konuda bir açıklama yapmış ve ‘Esnek Çalışma Yasası’nın önemine değinmişti. Yasa Tasarısı’nın yarım zamanlı veya kısa süreli işlerde veya evden çalışanların, özellikle kadın ve gençlerin yararına olduğunu belirten Dinçer, tüm taraflardan destek istemişti.

BASKI OLUŞTURUYOR
Programda bu konuyla ilgili, “İstihdamın artırılması ve kayıtdışının azaltılması amacıyla “güvenceli esneklik” anlayışı ve işi değil insanı koruma ilkesi çerçevesinde işgücü piyasamızın katılıklarını gidererek başta genç, kadın ve vasıfsız işgücümüz olmak üzere işsizlerimize nitelik kazandırarak, işe girişi kolaylaştıracağız” denildi. Ardından ise kıdem tazminatının kaldırılacağı, “İşçilerimizin büyük çoğunluğunun alamadığı, işletmelerin üzerinde ödeme baskısı oluşturan, çalışma hayatının en önemli sorun alanlarının başında gelen kıdem tazminatı sorununu, kazanılmış hakları koruyan ve bütün işçilerin kıdem tazminatlarını garanti altına alan bir fon teşkil etmek suretiyle, sosyal taraflarla istişare içinde çözeceğiz” ifadeleriyle ilan edildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR