21 Eylül 2017 Perşembe

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Somali'de Tarih Tekerrür Etti

22 Ağustos 2011 Pazartesi 10:32

1512 yılında Osmanlı tahtına geçen Yavuz Sultan Selim, Çaldıranda Saferi ordularını mağlup etti. Daha sonra kendisine manevi işaretlerle müjdelenen toprakları fethetmek için harekete geçen padişah, 1516 yılının Ağustos ayında Mercidabık’ta, Sultan Kansu Gavri kumandasındaki Memluklu ordusunu bozguna uğrattı.

Yavuz Sultan Selim, Sina çölünü geçerken tarihinde ilk defa Allah’ın yardım ve rahmetinin eseri olarak yağmur yağdı. Koca ordu, hiç su sıkıntısı çekmeden Mısır’ın başşehri Kahire yakınlarına kadar geldi.

Ve aylardan yine Ağustos, Sayın Başbakanımız, yardım kuruluşlarıyla beraber Somali ziyaretinde iki yıldır bir damla yağmur yağmazken yine Allah’ın yardım ve rahmetinin eseri olarak yağmur yağdı. Tarihin bu şekilde tekerrür etmesi, akıllarda, Osmanlı'nın yaşadığı tarihin tekerrürü olarak değerlendirildi.

Başbakan yardımların bir an önce yerine ulaşması için her türlü önlemlerin alındığını vurgularken: Birçok ülke güvenlik gerekçesiyle Somali’ye gitmekte tereddüt ediyor, bizler Türkiye olarak aktif bir şekilde her türlü sıkıntıya göğüs gererek orada o arazide sıcakta çok anlamlı bir görev ifa ettik. Bu ziyaret sebebiyle gerek Türk hükümeti, gerekse yardım kuruluşlarıyla seferber olduğunu tüm dünyaya göstermiş olduk dedi.

Açlıkla boğuşan Somali’ye 6 sahra hastanesi, toplu konut ve okul yapılacak. İçme suyu için kuyular açılacak. Başbakan, Somali dönüşü İstanbul’da kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yaptığı toplantıda Somali’ye yapılacak yardımları masaya yatırdı. Gıda ve su gibi acil ihtiyaçlara önem verilecek. Toki, okul, hastane, toplu konutta yapacak.

Başbakan bu cesaretli çıkışıyla, Türkiye’yi kürsel bir güç olma yolunda çok büyük bir adım attırmıştır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR