20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Şubat 2013 Salı 14:26

Sömestrda Safari Macerası

Isparta Özel Altınbaşak Anadolu Lisesi öğrencileri şubat tatilini Afrika’da geçirerek Kenya’da kara ve deniz safarisi yaptılar.
Sömestrda Safari Macerası

Altınbaşak Koleji öğrencilerini yurt dışı kültür ve toplumları tanıtmak girişimcilik ve özgüvenlerini artırmak amacıyla belirli ararlıklarla ülke dışına götürüyor.

Bu yılki Kenya gezisine katılan öğrenciler hem safari yaptı hem de Türk girişimcilerin başarı örneklerine şahitlik ettiler. Türk havayollarının yeni açılan Mombasa seferi ile Afrika’nın en yüksek dağı Klimanjaro dağını geçerek Kenya’ya ulaşan Altınbaşaklı öğrenciler özel küçük uçaklarla belgesellerin çekildiği Masai Mara düzlüklerine vardılar. Safari kampına yerleşilmesinin ardından jeeple çıkılan safarilerde aslan, fil, gergedan, çita, zürafa, su aygırı, antilop, bufalo ve timsahlar fotoğraflandı. Yerlilerin halen ilkel hayatla elektriksiz ve teknolojisiz yaşadığı birkaç köyle de safari alanında karşılaşıldı.

Beş büyük diye adlandırılan safari hayvanlarının görülmesinin ardından flamingoların maymunların ve değişik türde kuş ve leyleklerin yer aldığı Nakuru Gölüne geçildi. Nakuru’daki gece konaklamasının ardından başkent Nairobi’ye varan Altınbaşak heyeti Amerika’yı andıran bu şehirde 6 milyon dolar milyoneri zengin olduğunu duyunca şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Nairobi’de Türkiye Kenya İşadamları Derneği ziyaret edildi ve son yıllarda artan Kenya Türkiye ilişkilerini anlatan bir sunum dinlenildi. Türk işadamlarının Kenya’ya ilgisi ve ihracat rakamları sürekli arttığı için Türk Hava Yolları’nın Kenya uçuşları da tam dolulukla geçiyormuş. Türkiye, Kenya’da kaliteli tekstil ve yapı malzemesi ürünleri ile tanınıyormuş.

Nairobi Doğu Afrika’nın finans, iletişim ve lojistik merkezi konumda bir yer. Altınbaşak heyeti burada Afrika’da yayın yapan ilk Türk televizyonu olma özelliğine sahip Ebrutv Africa’yı da ziyaret ettiler. Burada yapılan sıcak karşılamalarda bu kıtanın sömürgeci devletler tarafından ısrarla dünyadan saklandığı ve sadece aids, açlık, bulaşıcı hastalıklar ve kargaşa görüntülerinin servis edildiği oysa burada inanılmaz ticari fırsatlar olduğu vurgulandı.

Altınbaşaklı öğrenciler Kenya’daki fakirlerin bulunduğu teneke evlere giderek daha önceden markette hazırlattıkları yardım paketlerini burada bir müslüman yetimhanesine bıraktılar. Gezinin son durağı Osmanlı yadigarlarından doğu Afrika’nın güzelliğiyle ünlü liman şehri Mombasa idi. Buradaki Türk kolejleri olan Light Academy ziyaret edildi ve bu yılki Türkçe olimpiyatlarına hazırlık çalışmalarına şahit olundu.

Mombasa sahillerinin güzelliği, tropikal meyvelerinin çeşitliliği ve deniz safarisi ile ünlü bir yer. Altınbaşaklı öğrenciler hergün gel git olayının yaşandığı Mombasa’da çekilen denizin sonrasında kayalıklarda beliren deniz canlılarını fotoğrafladılar ve binlerce balıkla birlikte mercan kayalıklarında yüzüp deniz safarisi yaptılar.

Gezi sorumlusu rehber öğretmen Erkan Kırbıyık, geziye katılan öğrencilerin en çok bu ülkelerdeki Türklere ait kurumlarda görev yapan Türk öğretmen ve belletmenlerin insaniyet ve fedakarlıklarından etkilendiğini ifade etti.

Erkan Kırbıyık, geziler sayesinde öğrencilerin kendilerine olan cesaretlerinin arttığını belirtti. Gidilen ülkelerde gönüllü olarak Türkiye'nin tanıtımını da yaptıklarını aktaran Kırbıyık, "Her gittiğimiz ülkenin kendine göre bir kültürü ve yaşantısı var.

Gezi sayesinde öğrencimiz bunları görme fırsatı buluyor. Ayrıca öğrencilerimiz girişimcilik adına cesaret de kazanıyor. Mesela velisi işadamı olan öğrencilerimizin babası 'Belki ileride bu ülkelere ihracat yaparız. Çocuğum oraları görsün, öğrensin' diye gönderiyor." dedi.

Okul müdürü Vahit Çiftçi yurtdışı ve içi gezilerin ve sosyal etkinliklerin devam edeceğini, öğrencilere ufuk ve tecrübe kazandırmak amacıyla yapılacak her işe hazır olduklarını belirtti. Çiftçi yakın bir zamanda veliler içinde gezi hazırlıklarını yaptıklarını belirtti.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR