23 Eylül 2017 Cumartesi

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Son Bakan Ziyaretleri ve Isparta

18 Şubat 2013 Pazartesi 10:06

Son Bakan Ziyaretleri ve Isparta

 

Son aylarda gerek muhalefetin yaptığı çalışmalar gerekse iktidar kanadının daveti ile bakanların Isparta ziyaretleri gerçekleşti. Hala da bakanlarımız şehrimize sık sık gelecek gibi.

 

Her şeyden önce bu ziyaretler, şehrimizin tanınması ve kaynak alması noktasında  faydalı olmuştur ve olacaktır da.

 

Muhalefet (MHP-CHP) ise kendi kendine “ben Isparta’da iyi siyaset yapıyorum ki, beni kaale alıp, bakan getiriyorlar şehrimize” diyecektir. İktidar kanadı ise “yerel seçimler öncesi, devletin yerel yönetim anlamında katkısını alamadığımızı, belediyeyi ziyaret etmeyerek ispatlayalım, iktidarın gücünü ve kudretini seçmenlere yani hemşerilerimize ispat edelim” diyerek övünüyor/avunuyor. Yani herkesin kendine göre bir hesabı var. Herkes kendine göre çalışıyor. Herkese hayılı işler, bol güneşler diliyorum.

 

Bu ziyaretlerde belediye başkanı üvey evlat gibi oturup, pek kaale alınmamakta. SDÜ rektörümüz ise ufak-tefek görüntülerle ortaya çıkmakta. Esas görüntüyü ise Vali bey ve milletvekillerimiz yapıyor. Devletin en üst düzey bürokratı bakanlar ile gerek toplantılar öncesi gerekse toplantılar sonrasında uzun uzadıya sohbet ederek kendilerince siyaset yaptılar.

 

Sade vatandaşlar olarak biz, bakan beylerin geliş-gidişlerinden ne kazanacağız, ne üteceğiz? Benim meselem bu. Dereboğazı çift yol olur veya olmaz, bölge hastanesi  kurulur veya kurulmaz, özel idare binası yıkılır veya yıkılmaz, aklınıza ne gelirse gelsin, tüm bunlar beni direkt olarak ilgilendirmiyor. Şehre uzun vadede gelecek olan katma değerler ben direkt olarak değil dolaylı olarak ilgilendirmektedir.

 

Sade vatandaş; şirketler, şehirler ve ülkeler olarak çok uzun soluklu planlar yapmazlar/yapamazlar. Zira vatandaş olarak benim en uzun planım 3-5 yıllık olur. O da çoluk-çocuğumun eğitim pozisyonuna göre değişir. Dolayısıyla yaşadığım şehir hakkında yapılan makro planlar beni ancak ve ancak seçim sath-ı mailinde ilgilendirir. Bu yüzden bu geliş gidişler sade vatandaşı çok ilgilendirmemektedir.

 

Son söz olarak şunları söylemek gerekir sanırım. Bakan beyler gelsin, Vallik, belediye, üniversiteyi ziyaret etsin. Şehre yeni yeni müjdeler versinler. Şehrin ekonomisi canlansın. Sade vatandaş da bunların neticesinde en iyi hizmeti her bakımdan alsın.

 

Ama konumuza bir de Ankara’nın, yani merkezi otoritenin gözü ile bakmak lazım. Isparta bir şehir olarak Türkiye siyasetine ne yarar sağlamaktadır? Yarar sağlıyorsa sağlamaya devam edecek midir? Sanırım Ankara da bunu bazan aklına getiriyordur. O zaman biz Isparta’lılar ne yapacağız? Bunu da bizim düşünmemiz lazım. Yoksa bakan ziyaretleri günü kurtarmak veya geliş-geçiş uğramaklardan öteye gitmez. Herşey karşılıklı dünyada. Sen kazan, ben de kazanayım. Dünyanın düzeni bu. Kalın sağlıcakla…

 

Ziya ÖZTÜRK

Isparta Belediyesi

Bilgi İşlem Müdürü

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR