27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Kasım 2010 Çarşamba 15:14

Su Ürünleri Fakültesi'nin Proje Başarısı

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi su ürünlerinin muhafazasıyla ilgili Türkiye' de bir ilki gerçekleştirdi.
Su Ürünleri Fakültesinin Proje Başarısı

Türkiye’nin hemen hemen bütün iç su kaynaklarında varolan, ekolojik önemi bilinen ancak ekonomik olarak değerlendirilmeyen bir zenginlik olan tatlı su yengecinin (Potamon potamios) ekonomiye kazandırılması, yengeç kabuklarından kitosan elde edilerek kitosan esaslı yenilebilir film ile taze ve işlenmiş su ürünlerinin dondurulmadan buzdolabı koşullarında muhafazası ve raf ömrünün uzatılmasının amaçlandığı ve TUBİTAK (Tubitak-107O511) tarafından desteklenen proje Su ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından başarıyla sonuçlandırıldı.

Yetkililer su ürünleri ve proje hakkında, şu açıklamalarda bulundu: “İnsan beslenmesinde oldukça önemli gıda maddeleri olan su ürünleri, avlandığı andan pazara kadar uygun tekniklerle muhafaza edilmediğinde de tüketim öncesi buzdolabı koşullarında 5-10 gün içerisinde bozulabilmektedir.

Türkiye, dünya ülkeleri içerisinde oldukça düşük su ürünleri tüketim alışkanlığına sahip olup, tüketim alışkanlığında daha çok taze ürünleri tercih etmektedir. Oysa ki; taze ve işlenmiş su ürünlerinin uygun muhafaza teknikleri ve paketleme ürünleri ile paketlenmiş olanları tüketin açısından daha düşük risk taşımaktadır. Kitosan esaslı yenilebilir filmler bu amaçla kullanılabilecek en önemli kaplama materyalleridir. Kitosan esaslı solüsyonlarla ürün yüzeyinde oluşturulan film, çevresel kaynaklı, bozulmayı hızlandıran faktörleri ve nedenleri azaltmaktadır. Kaplanmış ürünün kaplama materyali ile birlikte tüketilebilmesi çevre ile dost bir materyal olmasını sağlamaktadır.

 Proje sonuçlarından en önemli olanlarından biri de, insan sağlığı açısında zaten önemli olan su ürünlerinin, kansere karşı ve kolesterol düşürücü özellikleri bilinen bir materyal ile kaplanarak daha da sağlıklı ürün haline getirilmiş olmasıdır. Taze ve işlenmiş su ürünlerini dondurulmadan marketlerin raflarında daha uzun süre tüketicilere sunabilme imkanı sağlaması da ticari açıdan önemlidir”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR