25 Eylül 2017 Pazartesi

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Suçlu Hapiste, Deli Tımarhanede Olmalı...

20 Şubat 2015 Cuma 13:44

Geçen ay İzmit Kandıra’da bulunan kolları kesik kadın ceseti, geçen hafta Özgecan, bu gün ise Nuh Köklü yarın kim bilir kim. Bu toplumda yargılandıktan sonra hala dolaşan suça meyilli insanları dosyaları tekrar gözden geçirilmesi gerekliliği çok açık şekilde ortaya çıkmıştır.

Sokağa çıkan bir kadın, tacize, tecavüze, kap kaça, istismara uğrama ihtimali her geçen gün biraz daha artmakta. Bunun için kadınlar, pek işe yaramasa da çantalarında, kesici ve biber gazı gibi savunma sistemlerini taşıyorlar.

Bazı insanların ruhsal yapısının suça ve şiddete meyilli olduğu gerçeğini bu gün herkes tarafından biraz daha iyi anlaşıldı. Toplumda bulunan insanların sıfatı ne olursa olsun, Milletvekili, doktor, mühendis, öğretmen, sanatçı, esnaf, çiftçi hiç fark etmiyor etten kemikten sinirden mamul olduğu için ruhsal dengelerinin bozulması, suç işlemesi elbette ki doğal. Doğal olmayan, bunları toplumda tutmak…

İki psikopatın vahşice insanları katletmesinin sebebine indiğimizde kanunlardaki ceza verme noktasındaki boşlukları ortaya çıkarmaktadır.

Özgecan katil zanlısının yaptığı suçları medyanın söylemesine göre, suça meyilli bir sapık olduğu ortada. Yine Nuh Köklü’nün katil zanlısına baktığımızda yine geçmişi suçlarla dolu. Diğer sapıkça ve hunharca katleden insanları irdelesek yine aynı sapıklık ve onlarca adli vaka ile karşı karşıya kalmış kişiler olduklarını görülecektir. Hapiste olması gereken insanların dışarıda dolaşması bu tip olayların daha çok olacağının alameti şahikasıdır.


Olaylardan sonra toplumun gidişatını yargılayan insanlara hak vermiyorum. İdam isteyerek gündemi gereksiz yere meşgul etmeye de gerek yok. Sadece cezaları zamanında verilsin yeter.

Toplumun gidişatında bir problem yok, esas problem: suç potansiyeli olan insanların aramızda olmasıdır. İnsanı teselli eden detay cinayet işleyen zanlıların normal insan olmamalarıdır.

Şayet normal sağlıklı insan olsaydı hakikaten toplum için endişe verici bir olay olarak kabul edilebilirdi. Yasal düzenlemelerle bu tür olaylar minimuma indirilebilir. Diğer türlü bir acı gündemden düşmeden diğer bir gündeme oturabiliyor.

Bu bakımdan; suçlu hapiste, deli tımarhanede olmalı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR