25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Mart 2013 Pazar 20:08

Şüpheler Giderilsin

Isparta’da yeni açılan 4 aile hekimliği pozisyonuna yerleştirme işlemi yapılmasının ardından ortaya atılan bazı iddialar Isparta Burdur Tabip Odasını harekete geçirdi. Oda Başkanı İlker Büyükyavuz, iddialarla ilgili Vali Oğuz’a 5 soru yöneltti.
Şüpheler Giderilsin

Isparta’da yeni açılan 4 aile hekimliği pozisyonuna yerleştirme işlemi yapılmasının ardından ortaya atılan bazı iddialar Isparta Burdur Tabip Odasını harekete geçirdi. Oda Başkanı İlker Büyükyavuz, iddialarla ilgili Vali Oğuz’a 5 soru yöneltti.

Isparta’da yeni açılan 4 aile hekimliği pozisyonuna yerleştirme işlemi yapılmasının ardından ortaya atılan bazı iddialar Isparta Burdur Tabip Odasını harekete geçirdi. Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı İlker Büyükyavuz, yaptığı açıklamada “Isparta il merkezinde yeni açılan dört aile hekimliği pozisyonuna yönelik hekim yerleştirme işlemi, 26.02.2013 tarihinde sayın valimiz Memduh OĞUZ’ un katılımıyla gerçekleştirildi.

Ancak bu yerleştirme, ilimizde aile hekimi olarak görev yapan ve yapmayı düşünen meslektaşlarımızı huzursuz eden bazı gelişmelere yol açtı. Şöyle ki, bu yerleştirme sırasında ilimizde müdür yardımcısı olarak görev yapan iki meslektaşımız, muvaffakat alarak aile hekimliği ek yerleştirme oturumuna katıldılar. Yerleştirme oturumuna sistem dışından katılan bu meslektaşlarımız, sıra kendilerine geldiğinde tercihlerini kullanarak ilgili birimlere aile hekimi olarak yerleştirildiler.

Ancak bu meslektaşlarımızın yerleştirme sonrası idari görevlerinden ayrılmalarının uygun görülmeyebilecek olması nedeniyle, aile hekimliğine başlamayabilecekleri yönündeki şüpheler tabip odamız iletilmektedir. Bu durum gerçekleşirse söz konusu meslektaşlarımızın sonraki yerleştirmelere daha avantajlı bir konumdan katılabilmeleri söz konusu olacaktır. Bu meslektaşlarımızın idari görevlerini bırakmaları uygun görülmeyecek olursa, var olan yasal boşluk nedeniyle, sonraki aile hekimliği yerleştirmelerinde sistem dışından aile hekimliğine başlamak isteyen meslektaşlarımızın önüne geçecekleri bilinmektedir” dedi.

Büyükyavuz, konuya ilişkin Vali Memduh Oğuz’a da bazı sorular yöneltti.

1) Aile hekimi olarak yerleştirmeleri yapılan iki müdür yardımcısı meslektaşımızın idari görevlerinden ayrılmalarında sakınca bulunmakta mıdır?

2) Bu müdür yardımcısı meslektaşlarımızın idari görevlerinden ayrılmalarında sakınca bulunmaktaysa, aile hekimliği ek yerleştirmeleri öncesinde kendilerine neden muvaffakat verilmiştir?

3) Eğer bu iki meslektaşımızın idari görevlerinden ayrılmasında sakınca bulunduğu belirtiliyorsa, bu sakıncanın varlığı durumu, sonraki yerleştirmeler için de geçerli olacak mıdır?

4) Önceki sıralamada bu iki meslektaşımızın önünde yer almasına rağmen, yapılan uygulama nedeniyle bundan sonraki yerleştirmelerde iki müdürü yardımcısının arkasında yer alacak olan aile hekimlerinin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

5) Birinci basamak sağlık kurumlarında özlük hakları, ek görevlendirmeler, ücretlendirme ve katsayı farklılıkları nedeniyle çeşitli mağduriyetlerin yaşandığı bilinmektedir. Yaşanan mağduriyetlere çözüm üretmelerini beklediğimiz idarecilerin görevi, yasal boşluklardan kişisel hedefleri doğrultusunda faydalanmak mıdır?

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR