21 Eylül 2017 Perşembe

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Suriye Geriliminin Altına Etkisi...

05 Eylül 2013 Perşembe 13:40

Piyasalarda Suriye gerginliği devam ediyor. ABD ve İsrail’in ortak yaptığı füze denemesi  pariteler ve emtialar üzerindeki baskıyı artırdı.

Altın, Suriye’ye müdahale endişesi ve FED'in tahvil alımlarını azaltma ihtimalinin etkisiyle onsu 1429 dolara kadar çıkarak son birkaç ayın en yüksek değerini görse de İngiltere’nin geri adım attığı yönünde haberlerin gelmesi ve ABD’nin operasyon teklifini kongreye götürmesiyle yükselişini sürdüremedi. Altında birkaç gündür yukarı doğru olan tırmanış gevşeme gösteriyor.

ABD Suriye’ye askeri müdahaleyi öngören tasarıya dün onay verdi. Tasarının önümüzdeki hafta oylanması bekleniyor. Altının nasıl şekilleneceği konusunda, kuruldan çıkacak karara ve Avrupa borsalarının izledikleri seyre göre şekilleneceğini söyleyebiliriz. Ayrıca, FED’in Eylül ayı toplantısından çıkacak kararlarda altın fiyatları üzerinde etkili olacaktır.

Ağustos ayı enflasyonu

TÜİK tarafından yapılan Ağustos ayı enflasyon açıklamalarına göre tüketici fiyatları (TÜFE) aylık %0,10 geriledi. Geçen yılın aynı ayına bakarsak %0.6 artmıştı. Böylece yıllık enflasyon yüzde 8.17’ye geriledi.

Yapılan açıklamalarda, yıllık enflasyonun işlenmemiş gıda ve enerji fiyatları temelli olarak azaldığına dikkat çekildi. Temmuz ayına bakarsak, yıllık gıda enflasyonu son 5 yılın en yüksek verileri olan 13.4’ü göstermişti. Geçen ayın Oruç ayı olması sebebiyle gıda fiyatlarındaki yükselişler bu ayın enflasyon rakamlarında telafi edilmiş.

            Ağustos ayı enflasyon rakamları düşmüş olmasına rağmen, çekirdek enflasyon yükseliş gösteriyor.Bu yükselişin sebebi olarak Türk lirasındaki değer kaybının etkisi olarak görebiliriz.Merkez Bankası önümüzdeki dönemde enflasyonun düşeceğini öngörse de,bu pek kolay görünmüyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR