19 Haziran 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Aralık 2017 Cuma 20:41

Suya Zam Var Mı?

Gelir Tarifesi Meclisten Geçti... Suya Zam Var Mı?
Suya Zam Var Mı?

Belediye Meclisi, 2017 Gelir Tarifesini oy birliği ile kabul etti. Buna göre, su fiyatlarında değişim yapılmadı ve geçen yılki fiyatlar aynen uygulanacak. Ancak, Gelir Tarifesinde Otopark ücretlerinde artış yapıldı.

Belediye Meclisi’nin Aralık ayı son olağan toplantısı dün gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonunda Belediye ve Meclis Başkanı Yusuf Ziya Günaydın başkanlığında yapılan toplantıda gündemdeki maddeler görüşülerek karara bağlandı.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Buna göre; gündemin birinci maddesinde bulunan; Belediye 2018 Mali yılı Gelir Tarifesinin görüşülmesi konusunda Tarife Komisyonu Başkanı Gürsan Taştekin kürsüye gelerek Komisyon tarafından hazırlanan raporu hakkında açıklamalarda bulundu. Söz konusu rapor tüm meclis üyelerine dağıtıldığı için tek tek okunmadan meclisin onayına sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

TAŞTEKİN; “GELİR TARİFESİNDE
SUYA ZAM YOK”
Komisyon Başkanı Gürsan Taştekin, Gelir Tarifesini büyük ölçüde değiştirmediklerini ve bu yılki fiyatların çoğunluğunun 2018’de de aynen uygulanacağını belirterek, şunları söyledi; “Isparta Belediyesi'nin 2018 yılında uygulayacağı gelir tarifesinde suya zam yapılmamıştır. Su bedeli geçen yıl olduğu gibi Meskenlerde 1-5 ton arasında 1Tl, 6 - 25 ton arasında 1.08 TL, 26 ton ve fazlasında 1.70 TL olarak belirlendi. Küçük Ticarethanelerde suyun bedeli 1-5 ton arasında 3.12 TL, 26 ton ve fazlasında 4.12 TL, büyüt ticarethaneler için 5.50 TL oldu. Engelli vatandaşlar meskenlerinde 1-5 ton arasında 50 kuruş, 6-25 ton arasında 80 kuruş, 26 ton ve fazlasında 14 TL ödemeye devam edecek. Atık bu bedeli de faturala geçen yılki rakamlarla yansıyacak. Meskenler için 30, küçük ticarethaneler için 50, büyük ticarethaneler için 1 TL atık su tarifesi uygulanacak” dedi.

EVSEL ATIK TARİFESİNDE ZAM
Öte yandan, Evsel atık tarifesinde ise yönetmelik gereği belediye taifelerde zamma gitti. Belediye meskenlerden abone başına 6.72 TL olarak zorunlu değişiklike7.72 TL'ye yükseldi. İlan ve reklam bedelleri tarifesi kapsamında dağıtılan el ilanları için firmalarla sabit ücret ödenmesi kabul edildi. Tarife Komisyonu Başkanı Gürsan Taştekin, bu konuda da yaptığı konuşmada; “El ilanları için tanesine 10 kuruşluk bir ücret biçmiştik. Belediyemiz bu konuda bir makine aldı. Sıra sayı numarası ve görüldü mührü vuruluyordu. Bazı firmalar bunu art niyetli kullandı. Kimisi 10 dağıtıyorsa 3-4'e düştü. Bu konuda gelen talepleri karşılamak adına BİM, ŞOK, A101 gibi ulusal firmalar aylık sabit ücret ödemek istiyorlar. Onlara şube başına aylık bin TL ödemek koşuluyla kontrol altında tutabileceğiz. Bunun haricinde 10 kuruş olan adet başı fiyatımızı 25 kuruşa çıkardık" dedi.

MEZARLIK ÜCRETLERİNE ZAM YOK
Gelir tarifesinde Veterinerlik İşleri Müdürlüğü, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü tarifelerinde yüzde 10'luk artış yaşanırken, mezarlık hizmetlerinde ölüm halinde tahsis geçen yıl olduğu gibi 165 TL olarak belirlendi. Ölüm olmadan tahsis bedeli ise yine 500 TL. İşletme ve İştirakler Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü tarifesinde geçen yılki fiyatlar uygulanmaya devam edilirken, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nce hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıkları taşıma izin belgesi ve depolamada yüzde 10 zam yapıldı.

OTOPARK ÜCRETLERİNDE ZORUNLU ZAM
İşletme Müdürlüğü otopark işletmesi ücretlerinde ise Belediye, giderlerin karşılanması için zam yapma kararı aldı. Tarifelerde 1 TL'lik artışa gidildi. Böylece 15 dakikaya kadar ücretsiz olan Belediye otoparklarında bundan böyle 1 saate kadar 1 TL olan otopark ücreti 2 TL olarak alınacak. 1-3 saat arasında 3 TL, 14-24 saat arasında 15 TL otopark ücreti alınacak. Ön ödemeli kart ücreti de 15 TL olarak belirlendi.

“KORKUNÇ VERGİ ÖDÜYORUZ”
Gelir Tarifesi Komisyon Başkanı Gürsan Taştekin, otoparklardan alınan ücretlerin vergi ve personel giderlerini karşılamadığını belirterek, "Otoparklarımızda 34 personel çalışıyor. 34 personele 140 bin TL ödeniyor. 30 bin Tl elektrik, 38 bin TL KDV, 27 bin TL geçici vergi, 15 bin TL kurumlar vergisi veriyoruz. 260 bin TL'lik sabit giderimiz var. Bunun karşılığında otoparklardan 244 bin TL alıyoruz. Kar amacı gütmüyoruz ama zarardayız" dedi.

BAŞKAN GÜNAYDIN; “VERGİLER
OLMASA BİZ HİÇ ZAM YAPMAYACAĞIZ”
Belediye ve Meclis Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da, söz konusu komisyon raporu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Otoparklarda belediyenin kasasına bir kuruş almıyor. 1TL'de biz koyup devlete veriyorduk. Şimdi sıfıra sıfır çıkıyoruz. Amorti etmesi açısından düşünürsek yapı maliyetini de koymamız lazım. O zaman 4-5 TL'ye
varır. Biz yapı maliyetini yansıtmadık. Bunu hizmet kabul ettik. Bir otoparkın maliyeti 19 milyon TL. Bir seferinde 57 bin lira vergi ödedik. Korkunç vergi ödüyoruz. Aldığımızı devlete ödüyoruz. Sonuçta devlete gidiyor. Zarar da belediye için tehlikedir. En azından maliyetini çıkarıyoruz. Bu hizmetimizden pişman değiliz. Halka hizmet gayesindeyiz., Keşke bu kadar vergi olmasa 1 TL olarak devam etseydik
iyi olurdu ama maalesef böyle” dedi.

Rapor üzerinde yapılan konuşmaların ardından Tarife Komisyonu meclisin onayına sunuldu ve oy çokluğu ile kabul edildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR