21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
03 Mayıs 2013 Cuma 22:00

Tabi Afet Kapıda

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları çiftçileri tedirgin ediyor. Özellikle sulama birlikleri TEDAŞ’a olan borçları nedeniyle sulama yapamazsa kelimenin tam anlamıyla tabi olacağını söylüyor.
Tabi Afet Kapıda

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları çiftçileri tedirgin ediyor. Meteoroloji yetkililerinin bahar bitmeden yaz sıcaklarının geleceğini haber vermesi de çiftçi için tam bir kabus oldu.

TABİ AFETLE KARŞI KARŞIYAYIZ
Özellikle ilçe ve beldelerdeki sulama birlikleri TEDAŞ’a olan yüklü elektrik faturalarını ödemekte sıkıntı yaşayınca sorunun ciddiyeti de artıyor. Eğer TEDAŞ sulama birliklerinin elektriklerini borçlarından dolayı keserse ki öyle de görünüyor; sulama birliği çiftçiye sulama için su veremeyecek. Dolayısıyla meyve ve sebzeler de sıcak vurgunu olarak tabir edilen afetle karşı karşıya kalmış olacak.

METEOROLOJİ DE UYARDI
Konuyla ilgili Ajans32’ye konuşan Ziraat Yüksek Mühendisi ve Senirkent Sulama Birliği Üyesi Nurettin Örmeci, “Son günlerde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 10 -12 derece üzerinde seyretmektedir. Sulama Biriliğince sulanacak ağaçlar çiçeklerini dökmüş, çağla durumuna gelmektedir. Meteoroloji bahar bitmeden yaz sıcaklıklarının geleceğini duyurmaktadır. Sıcaklar bugünkü gibi mevsim normalleri üzerinde devam eder ve bahçeler sulanmazsa meyveleri Sıcak Vuruğu olur. Büyük kısmı hatta tamamı dökülür” dedi.

SADECE SENİRKENT’E MALİYETİ 120 MİLYON TL
Yaşanması muhtemel bu afetin sadece Senirkent’e en az maliyetinin 120 Milyon TL gibi bir rakamla ifade edilebileceğine dikkat çeken Örmeci, “Senirkent çiftçisine aşırı sıcaklarda meyveliğini sulama imkanı verilmez ise yaklaşık 120 Milyon ürün kaybı olur. Bugünkü sıcaklar Tabii Afetin habercisidir” uyarılarında bulundu.

DİLEKÇELER VERİLDİ
Ziraat Yüksek Mühendisi Nurettin Örmeci, Kuraklığın tabi afet habercisi olduğuna dikkat çekerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, Isparta Valiliği’ne ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne dilekçeler yazdığını belirterek ilgililerin bu konu üzerinde hassasiyet göstermelerini istedi.

BÖLGE TARIMI TEHLİKEYE GİRER
Ajans32’nin görüştüğü üreticiler de TEDAŞ’a olan elektrik borçlarının 5 – 10 Bin TL gibi miktarlar olduğunu ancak, sulama yapadıkları için yaşanacak mağduriyetin bölge tarımını ciddi tehlikeye sokacağını dile getirdi.

Üreticiler TEDAŞ’a olan borçların ödenmesi için bir düzenleme yapılabileceğini, borçların ertelenme yada yapılandırma gibi çeşitli, formüllerle çözülebileceğini söyledi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR