19 Eylül 2017 Salı

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Tayyip Bey’in Omuzundaki Yükler

01 Temmuz 2011 Cuma 21:40

Tayyip Bey’in Omuzundaki Yükler

 

12 Haziran’da memleketin yarısının desteği ile yeniden iktidar olan Tayip bey her iki kişiden birinin oyunu almıştır. Her yüz kişiden ellisi “sen ne diyorsan o olsun, sen ne söylediysen kabul” deyip vekaletin verdiler kendisine.

 

Cumhuriyet tarihinde böyle bir başarı yok. Sözde demokrasi bahçemiz Avrupa’da da bir örneği yok. Araka arkaya oylarını artırarak, bu kadar sürede başarı gösteren, milletin teveccühüne mahzar olan bir çizgi hatırlamıyorum ben. Bu çizgiye Avrupa endeksli yaklaşan iktidarlar oldu. Gerek totaliter, gerekse otoriter rejimlerden. Ama ülkemiz ekseninde böyle bir çizgiye ulaşan yok ancak yaklaşanlar var. O da rahmetli Menderes ve Özal.

 

Tayyip bey iyi bir lider. Dersine iyi çalışıyor. Sokaktaki insanlara yakın. Onlara benziyor duruşu ile, ailesi ile, oturuşu, kalkışı ile. Kafasındaki düşüncelerin çoğu milletin gönlünde yer buluyor. Hak, hukuk, adalet, din, eğitim, ekonomi, sağlık söylemleri içi dolu söylemler. Bu söylemlerde epey de mesafe kaydetti. Hele sağlık ve eğitimde. Milletten alınan vekalet ile yeniden bu işlere dönecek. Omzundaki yükler gittikçe çoğalıyor. Allah takatını artırsın. Hele bir de yeni anayasa işi var ki nasıl çıkacak bu işten bilemiyorum.

 

Tayyip bey başarılı ve çalışkan dedik. Doğru. Ancak dünyanın gereği, emperyalizmin gereği bölgede Tayyip bey gibi liderlere dünya ne kadar yakın duracak, özellikle Amerika ve yarenleri İngiltere ve İsrail hangi gözle bakacak göreceğiz. Hiçbir devlet bir başka devletin güçlü olmasını istemez kendinden başka.. Ticaret gibi bir şey bu. İnsanın doğasında var. Bir ticari şirket kuruyorsunuz. Başka bir şirketin sizden iyi olması için çalışır mısınız? Eşyanın tabiatına aykırı bu. Devlet idaresi de böyle işte. Güçlü olan başka güçlüler istemiyor dünyada. Ancak artık küçülmüş dünyamızda dünyanın en güçlü devleti de olsanız her tarafa yetimeniz mümkün olmuyor. Olaya Amerika perspektifinden baktığınızda dünyanın belli stratejik yerlerinde kendinize iyi ve güçlü ortaklar bulmanız yeni dünya düzeni için gerekli. Her yerde jandarmalığa soyunmak imkansızlaştı. Hep bencilce planlar yapmak da pek makul değil artık. Her ülke, herkes her şeyi biliyor artık. Bir olayın beş dakika sonrasında her şey öğreniliyor internetten artık. Yani daha net ve daha dürüst ilişkiler içinde olması lazım devletlerin birbirlerine karşı. İşte bu noktada Türkiye ve Tayyip beyin durumu ortaya çıkıyor. Çok güçlü bir Türkiye ve hükumeti belki istemezler ama kaynayan Orta doğu ve Asya tehlikesine, Rusya ve İran’ın bölgeyi tehdidine karşı Türkiye’den vazgeçemiyor egemen güçler. Ama hesap etmedikleri bir şey var. O da, biz tarihte hiç emperyalist olmadık, olmayız da. Ama hak-hukuk söz konusu olduğunda ayranımız da hep kabarmıştır. Cennet mekan atalarımız Osmanlı böyle idi. Bunu da çok iyi biliyorlar.

Meclis açıldı. Yemin eden var, etmeyen var. Demokrasi yolda kalmayacak. Öyle veya böyle bu süreç yürüyecek. İnşallah en minimum zarar ile meclis bir araya gelecek ve Türkiye’nin yarınlarına merhem olacak yeni yasalar çıkaracak. Tayyip ne güzel söyledi: La ğalibu illaALLAH.. Allah’tan başka galip yok. Biz galip edasıyla sevinip, kasılmayacağız diye. Herkes Tayyip Bey’den bunu beklerdi. Durmak Yok herhalde… J

 

NOT: Bugün doğum günümdü. 1 Temmuz. Kutlayan herkese hassaten teşekkürler. Aileme ve tanıdıklarıma teşekkürler. J

 

Ziya ÖZTÜRK

01.07.1962

ISPARTA

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 10 yorum yapıldı.
    YAZARLAR