26 Eylül 2017 Salı

Kadir YAVUZ / Ajans32

Tedaş'ın Eski Direkleri

12 Şubat 2013 Salı 14:11

 

TEDAŞ, CADDELERİN GÖRÜNTÜLERİNİ BOZAN ESKİ DİREKLERİ NE ZAMAN KALDIRACAK?

 

Hemen hemen her gün, Doğan Kımıllı Caddesinin sağına soluna bakarak yürüyorum. Aynı şekilde kaldırımları da, bir kontrol mühendisi titizliğiyle inceliyorum.

Şehrin birçok yerinde aynı şeye rastlıyorum. Caddelerdeki elektrik direkleri çok eski, hani denilir ya “Nuh devrinden kalma!” sanki aynen öyle! Ama arada bir yolun solunda veya sağındaki direklerin yenilenmiş olduğunu fark ediyorum. Birisinin kabloları görünmezken, diğerinin üstündeki kablo fazlalığı ve direğin eskiliği göz estetiğini bozuyor. Çirkin bir görüntü oluşturuyor.

 

Asfaltlar sıfır, elektrik kabloları yeraltına alınmış, yeni direklerin montesi için tesisat çekilmiş, koca koca somunlu vidalar yayaları rahatsız edercesine kaldırımı ortalamış ama nedense, her ne hikmetse yeni direkler monte edilmiş değil!

Tedaş’a sorduğum için hata mı ettim acaba? Kent Konseyine mi, sorsaydım; ne yapsaydım?

Öyle ya, yanlış bilebilirim. Bu iş kimin işi? Her şeyi, herkesin bilmesi mümkün değil! Yabancı olduğumuz konular olacağı gibi, branşımız olmayan konularla da karşılaşabiliriz. Hani denilir ya: “Sınav oldum. Sorular bilmediğim konulardan hazırlanmıştı. O konulara çalışmamıştım. Hiç o sorular çıkmaz demiştim ama aksine oralardan çıktı.”

Tedaş’ın direklerini tedaş değiştirecek elbette! Bunun sınavına çalışmaya gerekte yok. Direklerden de, sınav sorusu olur mu? Olmaz demeyin, olur.

Şehrin, bu tip eksiklerinin çoktan giderilmiş olması gerekir. Bu benim gördüğüm eksik, sadece Doğan Kımıllı Caddesinde değil, şehrin birçok önemli yerlerinde var. Bir taraf eski beton direklerle aydınlatma yaparken, diğer taraf yeni çelik veya alüminyum direklerden oluşuyor veya kaldırımların birçoğu tesisatı çekilmiş, cıvataları ayaklara takılacak şekilde açıkta, ben bizzat takıldığım için söylüyorum. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar mutlaka takılıyorlardır. Ağaç olmasın demiyorum… Şehrimiz, adım başı ağaçla donatılmış durumda ama böyle de olmaz ki? Kaldırımlar, sağlı sollu bazen ortalanmış vaziyette dikilmiş ağaçlardan oluşuyor. Ağaç dikmenin sevabı çok önemli… Bilseniz ki, o saniye kıyamet kopacak; elinizde bir fidan var, o fidanı dikin, der, bizim dinimiz. Ama gelişi güzel olmamalı, yaptığınız iş! Amaç, insana faydalı olmak eziyet etmek değil, değil mi?

 

Ne yapmalı?

Ağaç dikerken, kaldırımlara yeni direkler için koyulan direk dikilecek noktalara göre ağaç dikmeye özen göstermeliyiz. Çok iri olmuş, kaldırım taşlarını yerinden sökmüş, kaldırımı kabartmış olan yaşlı ağaçları sökelim, yerini diktiğiniz çam, çınar veya ıhlamur ağaçlarına bırakalım.Çok zaman yürürüm… Yürümeyi çok seviyorum. Şehrin, altını üstüne getiririm. O nedenle, her caddeyi, her kaldırımı adım adım bilirim. Bu vesileyle, Mahalleleri, Caddeleri, Sokakları, meydanları ve kaldırımları tanıma imkânım olur.

Genellikle, Gülkent devlet Hastanesinden aşağıya doğru iner, oradan sağa dönüp, İstasyon yolundan eve doğru yürürüm. SGK’nın altından yol boyunca, Migros Kavşağına kadar ki, kaldırımın ağaçları çok düzensiz dikilmiş veya daha öncesinden düzensiz dikilmiş olduğundan düzensiz büyümüşler. Kaldırımın, biri tam ortasında, diğeri hemen sağında, bir diğeri de solunda; kavis yaparak veya akrobik hareketler yaparak, aralarından yürümek zorunda kalıyorsun. Hatta bazen yürüyemiyor, kaldırımdan Caddeye iniyorsun. Bu sene kaldırımlarla veya yollarla çok oynandı… Yer altı hizmetleri güzel yürüyor. Yerüstüne de, aynı ihtimamı göstersek iyi olur, kanısındayım. Belediye, yeni dikeceği ağaçların dikiminde biraz hassas davransa iyi olur, kanısındayım. Gerek Tedaş, gerekse Belediye elektrik direklerine ve ağaçlara dikkat etmeliler. Büyük büyük ağaçların üzerinden geçen kalın kablolar, çirkin bir görüntü veriyor. Yeraltına alınmış kablolara rağmen yeni direklerin çekilmemesini anlamış değilim. Bir yetkili açıklama yaparsa sevinirim.

Tedaş, şehrin güzel görüntüsü için, bir an önce eski elektrik direklerini kaldırmalı.

     

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR