26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Nisan 2013 Pazartesi 19:30

Tek Dil, Tek Millet, Tek Bayrak

Yeni Anayasa tartışmalarıyla birlikte gündeme gelen, Anayasa’dan Türklük kavramının kaldırılması ve vatandaşlık tarifinin değiştirilmesine ilişkin tartışmalara Baro’lardan tokat gibi cevap geldi.
Tek Dil, Tek Millet, Tek Bayrak

Yeni Anayasa tartışmalarıyla birlikte gündeme gelen, Anayasa’dan Türklük kavramının kaldırılması ve vatandaşlık tarifinin değiştirilmesine ilişkin tartışmalara Baro’lar da katıldı.

Isparta’nın aralarında bulundu 34 Baro Başkanı ortak açıklama yayınladı. Isparta Baro Başkanı Gökmen Hakkı Gökmenoğlu’nun da imzalasının yer aldığı açıklama şöyle;

BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİNİ KİMSE BOZAMAZ
”Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde yaşayan herkes aynı vatan toprağını bin yıldır paylaşan, aynı inanç ve değerlere sahip , müşterek aileler kurmakta sakınca görmeyen, her türlü tahrike rağmen toplum tabanında çatışmaya girmemiş, toplumsal barışı gerçekleştirmiş , bu toprakların vatandaşları ve Türk Devletinin eşit ve şerefli üyeleridir.
Hiç kimse ya da hiçbir güç bu topraklarda yaşayan insanların birlikte yaşama iradesini bozamaz.

ÜLKESİ VE MİLLETİ İLE BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜK
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ; ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü esasına dayanan, üniter yapıyı benimsemiş, ırkçılığı reddeden demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

IRKI DEĞİL VATANDAŞLARI İFADE EDİYOR
Türk milleti kavramı, ırkçılık esasına değil, Anayasanın 66. ve 10. maddeleri ile çerçevesi çizilen “Türk Vatandaşlığı” kavramına ve “Eşitlik” ilkesine dayanmaktadır.

Anayasa’nın 66/1.madde hükmüne göre, “Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür”. Türk milleti bir ırkı değil , bu ülkedeki tüm vatandaşları ifade etmektedir ve bu topraklar üzerinde yaşayan bütün insanları kucaklayan bir kavramdır. Türklük kavramı etnik ve biyolojik değil, sosyolojik ve kültürel bir kavramdır. Irka aidiyet değil, ülkeye ve Türk Milletine mensubiyettir.

TÜRKİYE’Yİ FELAKETE GÖTÜRÜR
Milli hassasiyet ve değerleri korumanın yaşamsal bir önem arz ettiği bilinci ile ; üniter yapı içinde yer alan “ tek dil – tek millet-tek bayrak ” kavramı hiçbir koşulda tartışmaya açılamayacağı gibi vatandaşlık tarifinden ve anayasadan çıkarılmaz. Üniter devlet yapımızı aşındıracak her adımın Türkiye’yi felakete götüreceği göz ardı edilmemelidir”

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR