24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20 Mart 2013 Çarşamba 15:17

"Tek Numara" Genişliyor

İçişleri Bakanlığı'nın, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum süreci kapsamında acil çağrı numaralarını tek çatı altında toplamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar genişletiliyor.
Tek Numara Genişliyor

İçişleri Bakanlığı'nın, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum süreci kapsamında acil çağrı numaralarını tek çatı altında toplamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar genişletiliyor. Tek numaradan acil yardım sistemi pilot uygulaması nisan ayı sonunda 2 ilden 12 ile çıkarılacak.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Rahmi Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB ülkelerinde tüm acil çağrılar için "112" numarasının kullanıldığını, Türkiye'nin de AB uyum sürecinde "112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi"ni yürüttüğünü kaydetti.Türkiye'de 112'nin sadece sıhhi imdat numarası olarak kullanıldığını ifade eden Doğan, tüm acil çağrı numaralarının 112 çatısı altında toplanması için 2005 yılında proje başlatıldığını, Antalya ve Isparta'daki pilot uygulamanın açılışının 2010 yılında yapıldığını söyledi.

Doğan; “Projenin ülke geneline yaygınlaştırılması çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Şu an 2 ilde çalışıyor. 10 ilde çalışmalar bitti, Nisan ayı sonunda bu 10 ili de faaliyete geçireceğiz. Bu iller Kırşehir,Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Mersin, Karaman, Konya, Afyon, Denizli ve Burdur. 112'yi çevirdiğinizde emniyet, jandarma, itfaiye, sağlık, sahil güvenlik, orman, afet gibi birimlere ulaşabileceksiniz" diye konuştu.

Her yıl 10 il
112 acil çağrı merkezine düşecek çağrıların tüm birimlerce değerlendirileceğini kaydeden Doğan, şöyle konuştu:"Vatandaş bir olay olduğunda hangi numarayı arayacağını bilmiyor. Yangın olduğunda önce itfaiyeyi mi, ambulansı mı, polisi mi, jandarmayı mı arayacak- Birini arasa diğer kurumların bilgilendirilmesi de lazım. Mesela yangında 110'u aradınız, itfaiye geldi, yaralıları kurtardı. Ama onlara müdahale edecek sağlık ekipleri de olmalı, çevre güvenliğini alacak emniyet, jandarma birimi de. O telaş içerisinde farklı birimleri aramak zorunda kalıyor. Bu sorunu bertaraf etmiş oluyoruz. Her yıl 10 ili proje dahil ederek, projeyi tümTürkiye'ye yaygınlaştırmayı planlıyoruz."

Doğan; “Acil durumlarda birimlerden herhangi birinin olay yerine gitmemesinin ya da geç gitmesinin ciddi bir sorun olduğunu vurgulayarak, "Tüm birimlere aynı numaradan ulaşılınca böyle sorunlar olmayacak" dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR