21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Ocak 2012 Perşembe 09:29

Tekne Üretimini Yeniden Başlattılar

İlimizde yıllar önce üretimi yapılan ve daha sonra durdurulan ahşap balıkçı teknesi için girişimciler Selahattin Başyiğit ve Bekir Yükcü, tekrar harekete geçtiler.
Tekne Üretimini Yeniden Başlattılar

İlimizde yıllar önce üretimi yapılan ve daha sonra durdurulan ahşap balıkçı teknesi için girişimciler Selahattin Başyiğit ve Bekir Yükcü, tekrar harekete geçtiler. Üretim atölyesinde 5,8 metre uzunluğundan başlayarak her boyda tekne imalatı yapılıyor.

Gül Küçük Sanayi Sitesi’ndeki atölyede ahşap balıkçı teknesi üretimi gerçekleştiren Selahattin Başyiğt ve Bekir Yükcü, Isparta’nın yıllar önce yitirdiği değeri tekrar kazandırdıklarını belirttiler. Eğirdir Gölü için yıllar önce tekne imalatı yapıldığını ancak göldeki kerevit üretiminin bitmesiyle birlikte tekne ihtiyacının ve imalatının da durduğunu ifade eden Başyiğit, “5,8 metre uzunluğundan başlayarak her boyda ahşap tekne imalatını yapmaktayız. Kestane, dut ve kanada kavağı, karkas üzerine ahşap kaplama, su kontraplağı kaplama ve üzerine polyester kaplama yapılarak imalatlar gerçekleştirilmektedir” dedi.

HAZIR VE ÖZEL ÜRETİM YAPIYORUZ
Bu girişimle İlimizde unutulan bir değerin yeniden canlandırıldığını bildiren Selahattin Başyiğit, hazır teknenin yanı sıra isteğe göre özel üretimde gerçekleştirdiklerini bildirdi. Başyiğit, “Yeni elemanların yetiştirilmesi ve üretimin artırılması ile İlimize önemli bir girdi ile canlılık kazandırılacak. Büyük yatların ve gezi teknelerinin yapımı ile hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde önemli bir yer tutacağız” diye konuştu.

20 GÜNDE TEKNE İMAL EDİYORUZ
1965-1970 yılları arasında İstanbul Ayvansaray Tershanesi’nde çalışarak tekne imalatı sanatını öğrendiğini ifade eden Şükrü Özalp, şuana kadar binin üzerinde tekne üretimi gerçekleştirdiğini söyledi. 1972 yılında Isparta’ya gelerek imalathane kurduğunu belirten Özalp, “Eğirdir, Beyşehir, Burdur, İrfanlı Barajı, Karacaören Barajı, Sarıyer Barajı ile Antalya ve İstanbul için çok sayıda tekne üretimi yaptım. İstanbul modeli tekne üretimi yapıyorum. Bu model iyi bir tekne. Isparta’da da imalathanemizde üretim yapıyoruz. Polyester kaplamalı olarak teknelerimizi yapıyoruz. Bu sanatı devam ettiriyoruz. 20 günde bir tekne imal ediliyor” dedi. aynı zamanda tekne kiralama hizmetleri'de maviyolculuk.net üzerinden temin edilecektir dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR