25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 Mart 2013 Cumartesi 08:30

TEMA SDÜ’ye Yakıştıramadı

TEMA Vakfı SDÜ’de yapılacak olan Mükemmeliyet Merkezi inşaatı için ağaç kesilmesine karşı çıkmaya devam ediyor. SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu’nun açıklamalarından tatmin olmayan TEMA Vakfı, son açıklamasında ilginç bir örnekle konuyu tekrar gündeme geti
TEMA SDÜ’ye Yakıştıramadı

TEMA Vakfı SDÜ’de yapılacak olan Mükemmeliyet Merkezi inşaatı için ağaç kesilmesine karşı çıkmaya devam ediyor. SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu’nun açıklamalarından tatmin olmayan TEMA Vakfı, son açıklamasında ilginç bir örnekle konuyu tekrar gündeme getirdi.

SDÜ Batı Yerleşkesinde Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılacak olan Mükemmeliyet Merkezi için söz konusu alandaki bazı ağaçların taşınacak olması bazı ağaçlarında kesilecek olmasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

TEMA Vakfı SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun ‘3 katı fazla alanı ağaçlandıracağız’ yönündeki açıklamalarından tatmin olmadı. Konuyu yeniden gündeme getiren TEMA Vakfı, yaptığı son açıklamada Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’daki Yürüyen Köşk’ü örnek vererek “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yalova’da bir ağacın dalını kesmemek için taşınmasını sağladığı “Yürüyen Köşk” hepimize örnek olmalıdır” dedi.

TEMA Vakfı açıklamasında “Isparta’da bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Yerleşkesi’nde Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılacak Mükemmeliyet Merkezi için 1.500 ağaç gözden çıkarıldı. 1978-1995 yılları arasında üniversite bahçesine dikilen ve küçük bir koruya dönüşen ağaçların 950’sinin taşınacağı açıklandı. 13.03.2013 tarihi itibariyle 650’si kesilmeye başlandı.

TEMA Vakfı Isparta İl Temsilciliği ve Süleyman Demirel Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu önderliğinde öğretim üyeleri ve öğrenciler, ağaçlara sahip çıkarak durumu protesto ettiler. Kampüsün yüzde doksanı ağaçtan, yeşillikten yoksun iken binbir emekle yetiştirilmiş ağaçların kesilmesi ve taşınmak istenmesine anlam veremediklerini ifade eden gönüllüler, üniversite gibi eğitim kurumlarının mevcut yeşil alanların korunması ve geliştirilmesi noktasında örnek olması gerektiğine dikkat çektiler. Protestolar üzerine üniversite tarafından yapılan açıklamada, projenin bölgenin ve Isparta’nın sanayileşmesinde AR-GE merkezi olarak faaliyet göstereceği ve kesilen, taşınan ağaçların yerine 3 katı ağaç dikileceği bildirildi.

TEMA Vakfı Isparta İl Temsilciliği, Süleyman Demirel Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, öğretim üyeleri ve öğrenciler, üniversiteden yapılan açıklama ve ağaçların kesilmeye başlanması üzerine tepkilerini yeniden ortaya koydular. Buna göre;

Karşı çıkılan Mükemmeliyet Merkezi’nin inşası değildir. Üniversitenin ve Isparta’nın gelişmesi için elbette yeni bina ve tesislere gerek vardır, ama bunun için toprağı, suyu koruyan, soluduğumuz havayı üreten, canlılara yuva olan, hayatımıza varlıklarıyla değer katan ağaçlarımızın kesilmesi yanlıştır.

Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Yerleşkesi’nde yeni bina yapılması için alternatif alanlar mevcuttur.
950 ağacın başka bir alana nakledileceği bildirilmektedir. Zarar görmeden söküldüklerini varsayılsa bile ağaçlarımızın aktarılmak istenen yeni alanda yaşamaya devam edeceklerinin bir garantisi yoktur.
25-30 yaşlarındaki 1.500 ağaç bulunduğu ortamda başka canlılara da yuva olmuştur. Bilinmelidir ki ormanlarda sadece ağaçlar yaşamaz

Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki 1.500 ağacımızın ne kesilmesini ne de taşınmasını istiyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yalova’da bir ağacın dalını kesmemek için taşınmasını sağladığı “Yürüyen Köşk” hepimize örnek olmalıdır.

Ağaçlarımızı korumak için Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Kalkınma Bakanlığı ve YÖK nezdinde girişimlerde bulunulacaktır. Ayrıca, memleketi Isparta’da adını taşıyan üniversitede yaşanan duruma dair 9’ncu Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’e de bilgi sunulacaktır. Üniversitemize yakışan, ağaçları koruyarak ve sahip çıkarak örnek olmaktır” denildi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR