22 Eylül 2017 Cuma

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Teşekkürler Isparta, Teşekkürler Türkiye…

10 Ekim 2010 Pazar 14:36

Referandum geçti, kazasız belasız. Herkes kendince memnun sonuçlardan. İktidar yüzde 58'den memnun, muhalefet ise “ey iktidar seni yüzde 42 oranında samimi bulmuyoruz” söylemleriyle değerlendirdiler sonuçları.

MHP ve CHP'den, hem bu partiye oy verenler hem de “hayır”cı diğerleri daha çok puanlar bekliyorlardı. Hatta sonuçtan “hayır” çıkacak diye iddia edenler bile vardı. Ama olmadı. Hayırlısı, dediler ya, öyle oldu. J

Gerek başbakanın gerekse “hayır” cephesinin en önde olanı Kılıçdaroğlu'nun tavırları, referandum sonrası olumlu bir duruş oldu seçmenin beklentilerine. Gerçi Kılıçdaroğlu bir-iki ufak sallanmalar gösterdi ama Başbakanla katıldıkları ortak toplantıdaki tavırları ile beraber CHP ve partilileri hakkındaki zihinlerimizdeki ezberleri de bozdular. Teşekkürler…

Isparta barometre gibidir, seçimlerde. Ülke genelini yansıtır. Genelde yanılmaz da. Yanılmadı Isparta. Yanılmadı hemşerilerimiz. Türkiye tercihinin aynını yansıttı sandıklara. Kimse Isparta gibi şehirler hakkında şöyle-böyle diyerek senaryolar üretmedi. Üretemediler. Zira Antalya, Balıkesir, Uşak, Diyarbakır vb iller hakkında referandum sonrası sayhalarca yazı yazsak, yazılır. Çünkü buralarda belediye seçimlerinde tablolarda değişiklik olmuştu. Referandum adına da değişiklikler bekleniyordu. Bu değişiklik bazı illerde gerçekleşti, bazılarında gerçekleşmedi. Mesela Balıkesir, Uşak, Antalya, Isparta ve Manisa'yı ele aldığımızda tüm bu illerde bir önceki dönemde AK Partili belediye başkanları görev yapmıştı. Referandum döneminde ise Antalya'da CHP olmak üzere diğer illerde MHP'li belediye başkanları vardı. Bu illerde referandum sürecinde çalışmalar yapıldı ve “hayır” kampanyaları son güne kadar devam etti. Sadece Isparta'da, diğer 4 ilin aksine “EVET” çıktı. Ispartalılar başbakanın söylediklerine ikna oldular mı desek, yoksa “belediye seçimlerinde Tayyip beyi üzdük, bir daha üzmeyelim” kabilinden midir bilinmez “EVET” dediler ezici çoğunlukla. Belediye evet-hayır konusunda aktif olarak çok çalışmadı, tespitini yapan hemşerilerimiz de var. Ne olursa olsun bu illerdeki yerel seçimlerden referandum sonuna kadar olan süreci iyi tahlil eden, bir yıl sonunda yapılacak olan genel seçimlerde en doğru sonuçları alacaktır.

 

Ben bir dönem önceki Manisa belediye başkanı Bülent KAR ve Balıkesir belediye  Sabri UĞUR'u yakinen tanıyan birisi olarak Manisa ve Balıkesir referandum sonuçlarını enteresan buldum. Kendimce yanıldım. Zira bu iki ilden “evet” sonucu çıkar demiştim. Ama buradaki belediye başkanı değişikliğinin o şehrin yaşayanları tarafından bir kez daha -yerelin aktörlerine “güven” anlamında- onaylandığının göstergesidir bu sonuçlar.

 

Isparta'da ise bildiğimiz üzere durum daha farklı idi. Isparta hakkında, yanılmadım. Evet, çıktı. Ancak sonuçların, geçen yerel seçim sonuçlarının üzerine belediye faktörünü de koyduğumda 45-55 gibi bir seviyede olmasını tahmin etmiştim. Bu da belediyenin yerelin yöneticisi olduğu avantajını iyi kullanamadığı gerçeğini ortaya koyuyor. MHP'nin Isparta'da teşkilat ve belediye açmazından bir an önce kurtulması lazım. Bunlar zaten 6 yıl önce de yaşanmıştı galiba. Yeter, vatandaş hizmet bekliyor. Herkese duyurulur…!

 

Sonuç olarak, Nasrettin hocanın hanımına dediği gibi: Herkesin kendince haklı tarafları vardı bu referandumda. Şimdi iktidar ve muhalefetin birlikte ve beraberce “yanlış” dediği yasa ve uygulamalar konusunda çalışma yapma zamanı. Teşekkürler Tayip bey, teşekkürler Kılıçdaroğlu ve teşekkürler Bahçeli.. Hayırlısı, şimdi başlar inşallah…!


Teşekkürler hepimize. Teşekkürler Türkiye…!

29 Eylül 2010-ISPARTA

Ziya ÖZTÜRK

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR