22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Mart 2014 Cumartesi 13:12

Tıbbi Mümessiller Mağduruz Dedi

Mümessil Dayanışma Derneği Yöneticileri ilaç sektöründeki tıbbi mümessillerin mesleki sorunlarını ve çözüm önerilerini CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’ye bir dosya halinde sundu.
Tıbbi Mümessiller Mağduruz Dedi

Mümessil Dayanışma Derneği Yöneticileri ilaç sektöründeki tıbbi mümessillerin mesleki sorunlarını ve çözüm önerilerini CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’ye bir dosya halinde sundu. İnce, konuyla seçimlerden sonra bizzat ilgileneceğini söyledi.

Mümessil Dayanışma Derneği Başkanı Av. Ahmet Can, hazırladığı dosyada tıbbi mümessillerin yaşadıklarını sorunları ve çözüm önerilerini ayrıntılarıyla açıkladı.

İŞTE O DOSYA

İlaç sektöründe çalışan Tıbbi Mümessillerin ne şartlarda çalıştıkları şimdiye kadar hiçbir kurum ve kuruluş tarafından dikkate alınmamış, üstüne mevcut şartları daha da ağırlaştırılmıştır.

Türkiye’de 15-20.000 civarı Tıbbi Mümessil, 300 – 350 civarı irili ufaklı İlaç firması Türk İlaç piyasasına hizmet etmektedir. İlaç satış ekiplerinin sahadaki temsilcileri olarak bilinen tıbbi mümessiller, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde, şirket eğitimleriyle aldıkları medikal, satış ve pazarlama eğitimleri doğrultusunda, sorumlu oldukları ilaçları, doktor ve eczacılara tanıtıp satışını gerçekleştirmek görevini yürütürler.

Tıbbi Mümessil olarak firmalara seçilmek kolay değildir. Tıbbi mümessil olmak için binlerce başvuru arasından kabul görüp, 2 - 4 aşamalı mülakatları ve ölçme-değerlendirmeleri başarıyla geçip bir firmanın eğitimine davet edilmek, eğitimdeki yüzlerce aday arasından seçilmek ve seçildikten sonra daima geride kalmamak için ön sıralarda rekabet içinde olmak, tıbbi mümessillerin zaten nasıl bir yetkinlik ve yeterliğe sahip olduklarını yeterince açıklamaktadır.

İlaç satışlarından doğrudan sorumlu tutulan ve her an işten çıkarılma riskini yaşayan tıbbi mümessillerin bu zorluklarının yanında bir de zorunlu eğitim ve sınava tabi tutulmaları sıkıntılarını daha da arttırmıştır.

2011 yılında ilk defa Beşerî Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelikle zorunlu eğitim ve sınav –ÜTE- ortaya çıkmış olup, sertifikasyon zorunluluğu konusunda tıbbi mümessillerden hiçbir görüş ve öneri alınmamıştır.

Yine, eğitim ve sınav içeriği tamamen Sağlık Bakanlığı’nın insiyatifine bırakılmış, hiçbir şekilde tıbbi mümessillerin görüş ve önerileri sorulmamış ve tıbbi mümessiller dikkate alınmamıştır.

Yıllardır sektörde çalışan tıbbi mümessiller –ki bunlar arasında 20 yıldır çalışanlar bulunmaktadır- bir anda zorunlu sınava tabi tutulmuşlardır. Tıbbi mümessillerin tamamı önümüzdeki günlerde yapılacak olan zorunlu sınavı geçemezse 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren iş sözleşmeleri feshedilecek, tazminat hakları verilmeyecek ve işsiz kalacaklardır.

Sertifika programı Rekabet Hukukuna aykırı bir şekilde sadece bir Üniversiteden (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) verilmektedir. Tıbbi mümessillere eğitim kurumunu seçmesi için tercih hakkı tanınmamıştır. Söz konusu eğitimi Sağlık Bakanlığı kendisi de verebilecekken, bunu sadece bir üniversiteye adeta tahsis ve hediye edilmiştir.

Üniversitelerin 2 yıllık Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümlerinden mezun olan tıbbi mümessil adayları 4 yıllık yenileme eğitim ve sınavına tabi tutulmazken, yıllardır sektörde çalışan ilaç tanıtımında tecrübeli tıbbi mümessillerin yenileme eğitimi ve sınavına tabi tutulması hak ve eşitlik duygularını zedelemektedir.

Ortaya çıkan eğitim müfredatı, yönetmelikte tanımlaması yapılan tanıtım mesleğinden çok uzaktır. Eğitim içeriği, tıbbi mümessillerin birçoğunun işine yaramayacak olmasına rağmen tıbbi mümessillerin her konuda bilgi sahibi olmak zorunluluğu varmış gibi her bir branşta (Farmakoloji, Epidemiyoloji, Mikrobiyoloji, Toksikoloji vb) yıllarca tıp eğitimi alınarak öğrenilebilen ağır konulardan oluşmaktadır. Örneğin, Farmakoloji eğitim modülünde (600 sayfa) bir tıp fakültesi mezunu farmakoloğun bile cevap veremeyeceği kadar ağır konu ve sorular bulunmaktadır.

Tıbbi teori ağırlıklı olan derslerin yerine pratik ve uygulamaya dönük derslere, vaka incelemelerine yer verilmemiştir.

Uzaktan eğitim sistemine verilmesi rağmen eğitimdeki verimli olmayan teknik aksaklıkların bir çok kez baş göstermesi, ders alan tıbbi mümessillerin konsantrasyonunu bozmakta, boşuna zaman harcamalarına neden olmaktadır.

Eğitim ve sınav ücreti makul seviyenin çok üzerindedir. Mevcut durumda alınan 1.180 TL bir tıbbi mümessilin bir ayda aldığı maaşı kadardır.

Eğitim ve sınav ücreti tıbbi mümessillerden alınmakta ya da firmalar tarafından maaşlarından kesinti yapılmaktadır.

Ürün tanıtım temsilcisi olan Tıbbi mümessiller "Ürün Tanıtım Elemanı" olarak tanımlanmaktadır. Meslekleri "Tanıtım Temsilciliği" olmasına rağmen "Eleman" seviyesine düşürülmüştür.

Bahsi geçen bu konularda şimdiye kadar tıbbi mümessillerin görüş ve önerileri dikkate alınmamıştır.


Mümessil Dayanışma Derneği olarak bu konudaki çözüm önerilerimiz şöyledir;

Sınav şartı ancak 2011 yılından sonra mesleğe yeni başlayan tıbbi mümessiller için zorunlu olmalıdır.

Eğitim zorunlu olsa da yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki 2011 tarihinde zaten tıbbi mümessil olarak çalışanların kazanılmış hakları korunmalı, sınavdan muaf olmalılar ve sınavsız eğitimle sertifika verilmelidir.

4 yıllık yenileme eğitim ve sınav zorunluluğu kaldırılmalı, sertifika ruhsat gibi süresiz olmalıdır.

Eğitim müfredatında gerçekten işe yarayacak içeriklere yer verilmeli, ağır teorik derslerin yerine pratik uygulamalara ve vaka incelemelerine ağırlık verilmeli, eğitim konuları tıbbi mümessillerin yönetmelikteki yasal tanımına uygun (Satış, pazarlama, tanıtım vb. teknikler) daha yakın ve iş etiği çerçevesinde olmalı, uygun olmayan dersler iptal edilmelidir.

Eğitim verecek kurumların sayısı hızla artırılmalı, birden fazla eğitim kurumu veya üniversiteye eğitim izni verilmeli, eğitimde rekabet ortamı oluşturulmalıdır.

Sağlık Bakanlığı alternatif olarak kendi bünyesinde de eğitim vermelidir.

Eğitime katılıp sınavı geçemeyen tecrübeli tıbbi mümessillerin iş sözleşmelerinin feshedilmemesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.

Sektörde minimum 1 yıldan beri çalışan ancak sınavı geçemeyen tıbbi mümessiller çalıştıkları firma içerisinde eğitim verilmesi sağlanarak sertifika zorunluluğu giderilmelidir.

Yönetmelikteki “Ürün Tanıtım Elemanı” tanımlaması değiştirilmelidir. Bunun yerine “Ürün Tanıtım Temsilcisi” tanımı getirilmelidir.

Eğitim ve sınav ücreti tıbbi mümessillerden alınmamalı ve zaten asgari ücret seviyesine yakın olan maaşlarından kesinti yapılmamalıdır. Bunun yerine, eğitim ve sınav ücreti makul seviyeye indirilmeli ve tıbbı mümessillerin çalıştığı firmalarca karşılanmalıdır.

Tıbbi mümessilleri ilgilendiren bu konularda ve bundan sonraki tüm süreçlerde, meslek örgütümüzü temsilen Mümessil Dayanışma Derneği muhatap alınmalı, mevcut sorunlara getirdiğimiz çözüm önerileri acilen dikkate alınmalıdır”

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, seçimlerin ardından konuyla bizzat ilgileneceğini söyledi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 20 yorum yapıldı.
    YAZARLAR