19 Eylül 2017 Salı

Kadir YAVUZ / Ajans32

Toplum Üzerine… -III-

13 Ekim 2014 Pazartesi 12:20

Düşünceyi önemsemeli… Sahibini hesaba katmalı… Saymalı.

Düşünene saygı göstermeli… Gösterilmeli! Yazara, düşünüre değer verilmiyorsa ne yapmalı? Okuyanın olmadığı bir ülkede yazarmışsın, ne önemi var. O topluma kendisini adamıştır. Kendisinden çok başkalarını düşünmektedir. Kendisi bitmiştir. Kendisi olmaktan çıkmıştır. Hayalet veya gölgedir… Düşüncelerinin gölgesi. Gölge, ışığın altında fark edilir. Hayalet, aklın zorlamasıyla ortaya çıkar. Gölgen, hep vardır; görürsün, görmezsin ama takiptesindir; hayalet olmayan şeydir, uyduruktur. Kalbin değil, aklın etkiler, zayıf, güçsüz olduğun bir an seni çeler.

Toplum, fertler toplamıdır. Düşüncelerle vardır. Oluşumu sana bağlıdır. Ancak bir kafa yormayı da, gerektirir. Gölgenin yansıyanı… Kayboluşu! Aynaya yansıyan yanın gibi! Aynanın üzerindeki sır dökükse, yüzeye yansıyan bir şey göremezsin. Bakarsın, bir şey göremediğin için düşünemezsin. İnsanı, gördükleri, düşünceye sevk eder. Görmedikleri hakkında hüküm sürmek, körün görmediği bir rengi tarifine benzer. Kör, elinizdeki çiçeğin hangi renk olduğunu nasıl bilsin? Ancak körün düşüncesine engel olamazsınız. Hayal eder, tahayyül eder, tasvir eder… Bir şekilde, tahmin eder. Netice, içinden geçenleri, içinden geçtiği gibi söyler.

Düşünce önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmak gerek! Yazmak da öyle! Onun içinde, aynı şeyler geçerli. Buraya kadar kendimden bahsetmedim hiç! Toplumu ilgilendiren, topluma faydalı olacağım, hayatına hayatımdan katacağım en önemli yer burası aslında.

Ben, düşündüğümü çok zaman açık açık söylerim. Bu çoğu insanı hoşnut etmez. Doğruyumdur. Eşim, ‘Bu kadar doğrucu olma’ der. Çok doğru olduğum, çok dürüst olduğum için mi, kaybettim? Siyasetle ilgili olmadım çok fazla ilgilenmedim. Bizzat ekip olarak çalıştığımız, kendisini meclise gönderdiğimiz dava arkadaşıma bir gün kendim için gitmedim. Ondan, oradan faydalanmayı düşünmedim. Nice tanıdığım, seçilmişler var; hırslı olup, bir yerlere seçilenler var. Ben onlardan çok daha fazla iyiyim. En azından çok zaman onlar zan altındadırlar, ben değilim. Böyle düşündüğüm de ‘hele ki gitmemişim’ derim.

Yanında olduğumu kolay kolay bırakmam. Ondan bir şey beklediğimden desteklemem. Şehre faydasına bakarım, ülkeye faydasına bakarım. Kullandığım oyumu kirletmem. Rengini açıkça belirtirim. Her gördüğü siyasiyi destekleyen, oyunu ona verdiğini söyleyen ‘renksizler’ gibi olmadım, olamam.

Ben, çok ahım, şahım biri miyim? Değil. Bana uymayana tersimdir. Sevmediğimi de, kolay kolay sevmem. Ancak onu da, kan davasına çevirmem. Ona bakarken, Allah’ın rızasına bakarım. Yanlışın yanında olmak veya haksızlığın yanında olmak istemediğimdendir. Hırsıza, arsıza karşıyımdır. Zorla hiçbir şeye sahip olmadım. Verileni aldım, vermeyene zor kullanmadım. Ben de, hakkı olan çok değildir, ama benim alacağım olan çoktur. Hesaplaşmaya bırakmışımdır.

Alamadım. Hukuki yollara başvurdum. Gayrimeşru yollardan tahsil edenler var. Düşündüğüm olmuş mudur? Olmuştur. Yapamadım. O bana yaptı ama! O bana acımadığı hâlde ben onun eşine, çoluğuna çocuğuna acıdım. Onların ne suçu var? Doğru. Ya ben?

Hayatımda, çok zorlayıcı yük altına girmedim hiç! İdareciliğim oldu az bir şey, onu da becerebildim dersem yalan söylemiş olurum. Fikirlerimi söylerdim, uygulanmazdı. Uygulayan senin maddece üstündeyse düşüncelerin alaylı tebessümlerle geri çevrilir. Ben, o idarecilik dönemimde de, bildiğimden şaşmadım. Doğru bildiklerimi söyledim. Kabul görmedi, bugün dediğime yakın tecelli etti, hadiseler! Çok bildiğimden mi, müneccim miyim? Neyim ben? 10 yıl sonra dediklerim oldu. Benim fikirlerim var, düşüncelerim var; ben, bir yazarım. O da, bu beceremediğim idareciliğimin içinden doğdu. Düşüncelerim, ‘nur topu gibi eserler’ doğurdu. Bu dünyadan beklentim yok! Dünyada elde edeceğimi etmişim, daha ne olsun? Ne istiyorsun, ey nefsim? Benim bilmediğim, benden gizlediğin, korktuğun için söyleyemediğin, daha ahım şahım ne istiyorsun sen? Korkak!

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR