15 Ağustos 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Ağustos 2018 Çarşamba 19:16

Toprak Suyla Buluşuyor

Toprak Suyla Buluşuyor
Toprak Suyla Buluşuyor

DSİ Isparta’ya yaptığı yatırımlarla şehrin verimli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Isparta’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. 

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında yatırımlardan Isparta’da nasibini alıyor. 

Su ve su kaynaklarını muhafaza eden bilinçli sulama yapan ve suyu bilinçli kullanan toplumların,  gıda ve tarımda yerini sağlamlaştırdığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ‘ Tarlada ürün yetiştirmede suyun önemi ve sulama sisteminin seçimi, Tarla bakımı kadar su imkânlarının değerlendirilmesi mevcut suyun en iyi şekilde kullanılması da çok önemlidir.  DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama projelerinin devreye girmesiyle birlikte tarımın gelişmesine paralel olarak makineleşme ve tarım endüstrisinde yaşanan gelişmeler bu alanlarda da yeni istihdam imkânlarının oluşmasını sağlayacaktır. 

Diğer taraftan modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.

DİREKLİ BARAJI VE SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Çalışmaları devam eden Merkez Direkli Barajı ve Sulaması İnşaatının tamamlanması ile Barajda depolanacak su ile 2 bin 650 dekar zirai arazinin sulanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “İş kapsamında Barajında gövde dolgu çalışmaları devam etmekte olup 86 740 m3 dolgu yapıldı. Sulama şebekesinde 12 709 metrelik kısmı döşendi. ’dedi.

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK

Temelden yüksekliği 35 metre olan Isparta Direkli Barajı ve Sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge insanının ekonomik olarak rahatlamasına ve 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 3 milyon 975 bin TL katkı sağlanacağının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat Acu, ’Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi. 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR