20 Eylül 2017 Çarşamba

Hasan Hüseyin AKAGÜNDÜZ / Ajans32

Travmatik Bakış

07 Eylül 2016 Çarşamba 11:32

Hani canı sıkkın insanlar görürsünüz ve hayıflanırsınız yada dinlersiniz ve sıkılmasına anlam veremezsiniz ya; işte o, yaşayanın yüreğindeki yaradır.Bazı şeyleri yaşamadan bilemezsiniz. Böyle konular için bir atasözümüzde vardır DAVULUN SESİ UZAKTAN HOŞ GELİR! Ne güzel sözdür aslında,hele birde ritmi gönlünüze uymuşsa..

Toplumsal olarak bir travma yaşadığımızı söylesem,ilk olmaz sanırım.Hiç beklemediğimiz bir anda ve şekilde.Tabii ki HİÇ ETKİLENMEDİM Kİ diyenler olmuştur ama bu nadir ve ilginç bir durum.Zira geneli olumsuz etkileyen bir kalkışmanın bazılarında hoşnutluk duygusu yaratması biraz patolojik bir durum.

Sosyal travmayı erken atlatabilmenin yollarından biri de mekan değiştirmek,sebep olan olayı fazlaca gündemde tutmamaktır.Bu krizi doğru yönetebildik mi bilmiyorum ama bildik isimlerin televizyonlarda sürekli aynı konu üzerinden prim yapmaya çalışan konuşmaları bence travma etkisinde kalma süresini uzatıyor. Bunu niye görmediğimizi de anlamıyorum! Bilerek desem; kimse tedirgin bir toplum yaratmak istemez. Bilmeyerek desem; bir bilen mutlaka uyarırdı, -ki mutlaka vardır. Ama şahsım adıma ben,haber sonrası yorumlardan uzaklaştırdım kendimi. Haberler yetipte-artıyor bile.

Böyle zamanlarda emekli askerlerin hemen niye televizyonlara doluştuğunu da pek anlamam.Yokmu siyaseti bilen halk adamları? Gerçi her dönemin yalakaları hiç inmiyor ekranlardan ama suhulet zamanı beyler,sükûnete de ihtiyacımız var,YÜKSES SESLİ TARTIŞMALARA DEĞİL. Biz ne olduğunu çokiyi anladık,Cumhurbaşkanını yok etme,iç savaş çıkarma,ülkeyi bölme... Aptal değiliz,anladık ama anlaşılmayan sanırım ÜLKENİN İNSANINA KURŞUN-BOMBA ATAN,CANINA KAST EDEN CANAVARLARI, işte bu hale nasıl geldiler,o nu anlayamadık?

Ayıklamakla meşgulüz de; gözümüzden kaçanlar yada yeni kimliklerle karşımızda dolaşanlar,onlara ne oluyor?Dünkü konumlarını bir anda değiştirenler? Hiç inandırıcı değiller!

Sıklıkla şunu duymakta rahatsız edici YAŞIN YANINDA KURUDA YANIYOR.. Kim söylüyor bunu diye bir bakın,konu daha anlaşılır olacaktır.Tamam,hukuk birgün herkese lazım olacak diye diye toplumun başının eti yendi ama şimdilerde de hukuk-adalet tartışması yaratılmaya çalışılıyor gibi geliyor bana.

Gazeteci arkadaşlar mesleki anlamda toplumu rahatlatmak adına bir dizi yazı hazırlamamı ve yayınlamayı teklif ettiler daha ilk günden itibaren ama herşeyin yaşanmışlığına ihtiyaç duyduğumu söylemeliyim,kabul etmedim.Ama 15 Temmuz sonrası yaşanmışların yansımalarını tolere etmek yerine sanki birileri diri tutmaya çalışıyor,bu da derin yaralar açabilir diye küçük bir uyarıda bulunmak istedim.Artık işi adalete devretme zamanı.Devlet tabii ki koruma refleksini kullanacak.Bunu hem kendisi,hemde Türk Milletinin huzuru için yapmak zorunda.Ben bu refleksi tartışan herkesten şüphe etmek üzereyim.

Yakalanan birlikteliğin bozulmasına yönelik tahrik ve tahribatlara karşı herkesi uyanık olmaya davet ediyorum.Biz TÜRKİYEYİZ,biz TÜRK MİLLETİYİZ.Biz KORMAYIZ-YILMAYIZ-YILDIRILAMAYIZ.

Gördüler ve görecekler.Allah (cc) yardımcımız olsun

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR