24 Haziran 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Ekim 2017 Pazartesi 07:37

“Tüccarların Oyuncağı Olmak İstemiyoruz”

“Tüccarların Oyuncağı Olmak İstemiyoruz”
“Tüccarların Oyuncağı Olmak İstemiyoruz”

Elma üreticileri, Elma Borsası kurulması yönünde birliktelik sağlanamadığı için üreticinin tüccar ve meyve suyu fabrikalarının oyuncağı olunduğunu belirti. Üreticiler; “Eğer birlikteliği yakalarsak borsamızı da kurarız, marka da oluruz” görüşündeler.

Elma hasadının başlaması nedeniyle üreticiler, ildeki üretim durumunu ve yaşanan sorunları anlattı. Bu yıl havaların çok elverişli gittiğini ve bunun da elma rekoltesine olumlu yönde yansıdığını ifade eden üreticiler, ücretlerden de şuanda memnun olduklarını bildirdi.

“ RAKAMLAR SEVİNDİRİCİ
YETER Kİ ÜCRETLER ÖDENSİN”
Bugünlerde tüccarların köy ve kasabalarda dolandığını belirten üreticiler, tüccarların şuanda 95 kuruş ile 1.50 TL arasında elma aldığını belirterek; “Bu çok kötü bir rakam değil. Bizleri sevindirici bir rakam. Yeter ki tüccar tarafından ücretler ödensin” dediler.

“TÜKETİCİLER BİZİM ELMAYI
PAHALIYA SATTIĞIMIZI ZANNETMESİN”
Biz elma üreticileri, elma bahçemizin bakımı, ilaçlaması, sulaması, işçilik derken 1 liraya sattığımız elmanın depodan çıkışı 1.40 TL’yi buluyor. Nakliye ile birlikte 2 liraya tüketilmesinde bir sıkıntı görmüyoruz. Aracı bizden elmayı alıyor. Ne kadar çok talep artarsa arzda o şekilde değerlendirilir. Ama bunu aşamadık. Bazen TARSİM satışları olsun, kooperatifler kuralım. Ama bunu yasal olarak aşamadık. Tüketici zannetmesin ki biz burada yüksek maliyetle pazarlıyoruz.

“MEYVECİLİĞİN GELİŞMESİ VE
PAZARLANMASI İÇİN BİR ŞEYLER YAPILMALI”
Bilindiği gibi şehrimiz Isparta, elma üretiminde Türkiye’de birinci sırada. Olaya böyle bakıldığında sorunumuz yok sanılıyor. Ama durum öyle değil. Şehrimiz meyvecilik ve tarımın yanında hayvancılıkta da önemli bir konumda. Bu konularda gelişmeler sağlanması için, projeler üretilmesi için Elma Borsası gibi birlikler kurularak bunların bizlere önderlik etmesi gerekiyor. Biz tarım kentiyiz. Buna paralel olan şeyleri yapmak zorundayız. İlaçlamadan uzak durmak için de mücadele ediyoruz.

“24 SAATİMİZİ BU İŞE HARCIYORUZ”
Bizler şehrimizde tonlarca elma üretiyoruz. Bu bizim hayatımızın can damarı. Buraya çok önem veriyoruz. Bir anlamda 24 saatimizi buraya harcıyoruz. Onun için hasat dönemi gelince de emeğimizin karşılığını beklemek bizim son derece hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl rekoltede büyük bir artış bekliyoruz” dediler.

“TİCARİ BİRLİKTELİĞİ HİÇBİR
ZAMAN KURAMIYORUZ”
Diğer taraftan meyvecilikte Isparta’nın markalaşamamasına değinen üreticiler; “Markalaşma kurumların işi. Üretici olarak değerlendirdiğimiz de birlikte yaşamayı bilmiyoruz. Ticari birlikteliği hiçbir zaman kuramıyoruz. Dolayısıyla herkes bağımsız hareket edince tüccarların, meyve su fabrikalarının adeta oyuncağı oluyoruz. Birlikteliği kurup en azından 10 insanımızı yan yana getirip, bunlarla bir teşekkül oluşturduğumu zaman örnek olursa daha güzel şeylerin olacağını düşünüyoruz.

“BİRLİKTELİĞİ KURARSAK ELMA
BORSASINI DA KURARIZ, MARKA DA OLURUZ”
Bilindiği gibi, Ticaret Borsası, elma borsası kurulsun diye uğraşıyor. Ancak, aradan yıllar geçmesine rağmen bu konuda somut bir gelişme yok. Biz üreticiler olarak yardımcı olalım diye uğraşıyoruz ama vatandaşımızdan katkı yok. Vatandaşımız diyor ki oraya giden kişiler bana yardımcı olmazsa, ya oraya giden kişiler benim için çalışırlar mı? Vatandaştaki tereddüt bu. Bunu aşmak için mücadele ediyoruz. Bunu başarmamız lazım. Daha bazı yerlerde Elma Kiraz Alım Satım Kooperatifleri kuruldu. Bunların örneklerini gördük ve güzel de çalışıyorlar. Ama bunu üst birliğe taşıyamadık. Biz bu birlikteliği kuramıyoruz. Birlikteliği bir yakalasak borsamızı da kurarız, marka da oluruz. Her yıl dolandırılan binlerce liramız artık dolandırılmaz. En azından birlikler vasıtasıyla bir garanti olur. Ama maalesef vatandaşımızla bu birlikteliği kuramıyoruz” dediler.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR