27 Eylül 2017 Çarşamba

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Tükürmek ve Yalamak

05 Temmuz 2011 Salı 10:54

Tükürdüğünü yalamak ve Gevşek tükürük sakala zarar verir, atasözlerimizin içinde en sık kullanılan sözlerdendir. Ben atasözlerimizi çok severim çok da kullanırım. Rahmetli dedem de konuşmalarında atasözlerimizi çok kullanırdı. Kendisinden en fazla duyduğum sözlerden bir tanesi de ‘’Büyük lokma ye ama büyük konuşma’’dır. Atasözlerimizle konuşmak, bir konunun içinde söylendiğinde sayfalar dolusu cümlelerin anlamını kısa ve öz bir şekilde ifade etmesi bakımından çok güzelir. Doğru yerde kullanıldığında taşı gediğine oturtan konuşma şeklidir.

Tükürdüğünü yalamak atasözünün sıkça kullanıldığı şekiller:
Tükürdüğümüzü yalamayız.
Tükürdüklerini yalayacaklar.
Tükürdüklerini yaladılar şeklindedir.

Fiili manada, artık bulaşıcı hastalıklarında çoğalması sonrası ve modern tıbbın bir takım tespitleri yerlere tükürmeyi yasaklamakta, hatta bazı ülkelerde bu hususta caydırıcı para cezaları bile verilmekte. İnsanlar bu caydırıcı cezalar karşısında yerlere tükürmekten korkar oldu.

Deyim olarak hala tükürenler olmuyor mu, hatta yalayacaklarını bilmelerine rağmen ve önüne geçilemeyecek şekilde devam ediyor. Bazen öyle iddialı konuşmalar ve eylemler oluyor, bunlara okkalı tükürmek dense gerek. Bazı insanların görgü kuralları ve aileden aldığı eğitimle yaşadığı bölgede, metrekareye düşen tükürük sayısını belirleyerek o bölgenin medeniyet noktasında geldiği yerin ölçüsünü etkilemekte.

Tükürdüğünü yalamak deyimi, ister fiili anlamda olsun, ister deyim anlamında olsun hiç de şık olmayan bir davranış şeklidir. O halde ya iyi tüküreceksin sakalına yapışmayacak, ya da büyük lokma yiyeceksin ama büyük konuşmayacaksın.
Konuşursan ne olur? Ne mi olur, konuştuğun iddialı bir sözse o zaman daha kötü, çünkü yaladığın da okkalı olmuş olur.
Sonra ‘’tükürdüklerini yaladılar’’ derler. Hem de bütün milletin önünde.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR