24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
22 Ocak 2013 Salı 09:57

TÜMSİAD’da İŞKUR Semineri

İş çevrelerinin daveti üzerine TÜMSİAD üyelerine birifing verildi.
TÜMSİAD’da İŞKUR Semineri

TÜMSİAD üyeleri ve iş çevrelerini aydınlatan İş Gücü Eğitim Servisi Müdürü Reşat Çaylak, 6 aylık dönemler ile işçi çalıştıracak işyerleri yetkililerini şöyle aydınlattı.

“Malumunuz TÜİK ve Milli Eğitim iş birliğiyle bir kanun çerçevesinde ihtiyaç duyulan işyerlerini 6 aylık dönemler halinde çalıştırılmak üzere en az ilkokul mezunu olmak kaydıyla herbir işyerina ikişer kişi istihdam edilmektedir. 25 kişilik işyerine ise iki kişi daha hak kazandırılmaktadır.

Ancak işveren kendi işyerine ilk 6 ayda iki kişiyi kazandırırken diğer personeli işten çıkaramaz şartıda mevcuttur. Günlük 25 TL yevmiye ile çalıştırılacak olan elemanların SGK’ları karşılanmaktadır. Ancak işveren tarafından ödenecek bu prim emeklilik için değil sadece sağlık için geçerli olmaktadır. Milli ve dini bayramlar sağlık sorunları ve rapor günleri ise yevmiye ödemesi dışında tutulmaktadır” dedi.

İşkur’un bu uygulamasıyla yapılan istihdamların Türkiye genelinde yüzde 70’i bulduğu bu yöntemle istihdamın daha da kolaylaştığını vurgulayan Reşat Çaylak, İstihdam edilen elemanların 4857 sayılı iş kanununa göre çalıştırılıp, çalışma süresinin ise haftada 45 saati geçirmemek kaydı ile yapıldığınını söyledi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR