05 Aralık 2016 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Aralık 2016 Perşembe 13:27

Turist Getiren Seyahat Acentelerine Destek Verilecek

Turist getiren seyahat acentelerine uçak başı 6 bin dolar destek verilecek.
Turist Getiren Seyahat Acentelerine Destek Verilecek

Turist getiren seyahat acentelerine uçak başı 6 bin dolar destek verilecek. Başbakan Binali Yıldırım'dan turizmcilere müjde.

Binali Yıldırım, Türkiye’ye turist getiren A Grubu seyahat acentelerine her uçak başı 6 bin dolar destek verileceğini açıkladı. 

Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu’nda turizm ile ilgili bir karar aldıklarını belirten Yıldırım, "2017’de turizm kayıplarımızı telafi etmek aracıyla Türkiye’ye turist getirenler için seyahat acentelerine yakıt desteği meselesini görüştük. 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında misafir getiren, A grubu seyahat acentelerine her uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Eğer 200 yolcu üzerinde bir kapasiteye sahipse bu 200 yolcu kapasiteli uçakta en az 150 yolcu ile geliyorsa bu destek yüzde 30 daha da artırılacak" dedi.

Bakanlar Kurulunda görüşülerek kabul edilen turizm sektörüne yakıt desteğiyle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı bir açıklama yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım’a ve Bakanlar Kurulu üyelerine teşekkür eden Bakan Avcı şunları söyledi:“Bakanlar Kurulunun dünkü toplantısında, ülkemize yönelik turizm amaçlı seyahatlerde, turizm sektörünün uluslararası rekabet gücünün korunmasını teminen, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli A grubu seyahat acentaları tarafından ülkemize turist taşıyan turistik uçak seferlerine yönelik olarak sağlanacak destekleri ele aldık.

Yeni kararlarla, yakıt desteğinin kapsamını ve niteliğini genişlettik. 

Buna göre ülkemize;
• Antalya Gazipaşa-Alanya
• Antalya• Muğla Dalaman
• Muğla Milas-Bodrum
• İzmir Adnan Menderes
• Kütahya Zafer
• Trabzon
• Denizli Çardak
• Isparta Süleyman Demirel
• Eskişehir Hasan Polatkan

havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter) uçak seferleriyle 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında turist getiren A grubu seyahat acentalarına, turistik uçak seferi başına 6000 dolar destek sağlayacağız.Eğer acenta 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip tarifesiz (charter) uçakla,  en az 150 yolcu getirirse bu rakamın yüzde 30 daha fazlası, yani 7800 dolar vereceğiz.Böylece, geçen yıl belli süreler için verdiğimiz bu desteği bütün yıla yaymış olduk"dedi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR