24 Eylül 2017 Pazar

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Turizm Haftasında Bediuzzaman Said Nursi’yi Pas Geçmek…

19 Nisan 2012 Perşembe 02:47

Turizm Haftasında Bediuzzaman Said Nursi’yi Pas Geçmek…

 

Turizm, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm Haftası da 15-22 Nisan tarihleri arasında tüm yurtta kutlanacakmış.

 

Turizmin bu tanımına baktığımda 2012 yılı Isparta’sı için sadece üzülüyorum. Zira etrafında bulunan Afyon ve Antalya kadar potansiyeli olmayan bu şirin ilde turizmi kendine dert veya meslek edinmiş insanların Bediuzzaman Said NURSİ’yi akıllarına getirmemelerine hayıflanıyorum. Mart ayında İl Genel meclisimizin şehrimizi tanıtma adına şehrimizin çeşitli noktalardan girişlerine kenti tanıtıcı tabelalar konulmasını kararlaştırdı.

Hatta ADD Başkanımız Barla girişine konulacak tabelayı öncelikle mahkeme kararı ile olmazsa cebren indireceklerini beyan etti. Gerekçe: Bediuzzaman Said Nursi Hazretlerinin “Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesine Atatürk devrimlerine karşı çıkmış bir kişi olması” imiş. Cem Karaca’ların, Melike Demirağ’ların, Nazım Hikmet’lerin, Menderes ve daha nicelerinin iade-i itibar aldığı ülkemizde gelinen bu nokta bazılarının çağın ne kadar gerisinde olduklarını anlamak bakımından çok manidardır.

 

Said Nursi, Atatürk ile yüzyüze görüşmüş ve ortak bir noktada anlaşamayınca yıllarca sürgün hayatına mahkum edilmiştir. Sürgün hayatının en uzun dönemini ise Isparta’da geçirmiş Üstad. Evi burada, arabası burada, öğrencileri burada. Yazıcılık dediğimiz Nurculuk kolu yıllarca Risaleler’i yazarak tevarüs etmiş bu topraklarda Sürgün hayatı ve Çam Dağı’ndaki inzivai ve felsefi günleri Üstadın en verimli zamanlarıdır desek yanılmayız.  Kuleönü, Barla, Sav, Findos gibi yerlerde Üstadın hayatta kalan son öğrencilerini görmek mümkün. Urfa’da mezarında bile tahammül edilmeyen Bediuzzaman’ın kabri nihayet bir gece vakti şehrimize getirilerek bilinmeyen bir yere defnedilmiştir. Ancak mezarının Dere, Sav ve Yenice mezarlıklarından birinde olduğu da kendi sevenleri tarafından bilinmektedir.

 

Isparta Kültür ve Turizm Müdürlüğünün verileri ile konuşmak gerekirse şehrimize Said Nursi turizmi amaçlı gelen insan sayısı 300.000 civarında iken diğer amaçlar (kayak, gül, halı, tarih, tabiat vb.) için gelen insan sayısı 30-40.000 civarındadır. Sözün özü, Bediuzzaman markası ilimize diğer amaçla gelen kitleye on kat –tam on kat- fark atmaktadır. Üstad tabirimi bağışlayın 2012 yılında turizm adına, kent adına, belediyecilik adına, eğitim adına söz sahibi insanlara mezarında yattığı yerden fark atmaktadır. Yani Üstad’ı sevenler, onun hayatını geçirdiği mekanları görmek isteyenler, sessiz sedasız din turizmi oluşturarak, hiçbir beklenti içine girmeyerek şehrimize gelmekte ve kesinlikle büyük memnuniyetlerle ayrılmaktalar. Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ise bina olarak komşusu oldukları Said Nursi ve Said Nursi turizmini görmemezlikten gelmekteler. Belediyeye gelen 2012 yılı Turizm Haftası davetiyesini gördüğümde etkinlikler bölümünde gözlerim pervasızca Said Nursi ismini aradı. Ama yarım sayfalık program metninde fotoğraf yarışmasından tutun da müze ziyaretlerine kadar gerekli-gereksiz birçok konu vardı. Yapılması planlanan etkinliklere saygı duymamak hiç yakışmaz. Ancak Üstad’ı hatırlamamaları veya hatırlamaktan çekinmeleri de Kültür Müdürlüğümüze hatta Sayın Ertuğrul GÜNAY’a hiç yakışmamış. Akılıma Isparta’da bu farkındalıksızlıklar yapılırsa diğer şehirlerde neler yapıldı diye geçirenler vardır muhakkak.

 

Üstad çok büyük bir değer. Dünyada yükselen değerlerden. Global dünya denildiğinde Üstad gibi isimlerin varlığına her ülke, her coğrafya ihtiyaç duyuyor. Gerçi, Üstadın şahsı üzerinden gelir beklemek, şehir adına gelir beklemek dahi gönlümün derinliklerinde pek karşılık bulmuyor. Ancak Üstadı kendimizden kabul ederek, hatırlayarak, ona gereken önemi vererek, arkasından fatihalarla programlar tertip ederek şehrimize katma değerler kazandırmak da yerinde olacaktır.

 

Kalın sağlıcakla. :)

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 10 yorum yapıldı.
    YAZARLAR