21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Şubat 2014 Pazartesi 11:55

Turizmde Çifte Bayram Sevinci

BAKA, bölge iş dünyasıyla buluşturduğu körfez ülkeleri işadamları ve fam-trip programları sonrasında tespit edilen Körfez ülkelerinden Antalya’ya zengin ve nitelikli turist çekmenin önündeki en büyük engellerden birini kaldırma başarısı gösterdi.
Turizmde Çifte Bayram Sevinci

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, sorunu çözmek için sürekli sektörün aktörleriyle hareket eden kalkınma ajansının izlediği stratejiyle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli havayolu şirketi Air Arabia’nın Antalya’ya direk uçuşlar başlatma kararı aldığı müjdesini verdi.

BAKA’nın çalışmalarının Körfez ülkelerinde Antalya’ya yönelik farkındalığı artırdığını belirten Tuncay Engin, “Tüm çalışmalarımız sonucu Air Arabia, Ramazan Bayramı’nın ikinci günü 29 Temmuz’da Sharjah-Antalya direkt karşılıklı uçak seferlerini başlatıyor. Haftada 3 gün olacak seferler Antalya turizmi için çifte bayram sevinci olacak” dedi.

Antalya, Burdur ve Isparta’nın kalkınma ajansı BAKA, başarıyla gerçekleştirdiği uluslararası organizasyonlarının ardından başlattığı Körfez ülkelerinden Antalya’ya zengin ve nitelikli turist çekme çalışmalarında önemli bir başarıya daha imza attı.

Genel Sekreter Tuncay Engin, BAKA’nın referans ajans olduğu Körfez ülkelerinden Antalya’ya doğrudan tarifeli uçak seferlerinin başlatılacağı müjdesini verdi. BAKA’nın faaliyete geçtiği 2010 yılından bu yana Körfez ülkelerine yönelik önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Tuncay Engin, BAE’nin havayolu firması Air Arabia’nın Körfez’den Antalya’ya direkt tarifeli uçak seferlerini başlamasının bölge turizmi için büyük katkı sağlayacağını belirtti.

KÖRFEZ’DE ANTALYA’YA YÖNELİK FARKINDALIK ARTIRILDI
BAKA’nın Antalya, Isparta ve Burdur’da 2011’de Körfez Ülkeleri İşadamları Zirvesi’ni 59 Arap işadamının katılımıyla gerçekleştirdiğini hatırlatan Genel Sekreter Tuncay Engin, “Yine 2011’de Suudi Arabistan’ın önde gelen 20’ye yakın seyahat acentesi ve tur operatörünü Antalya’ya davet ederek Fam Trip düzenledik. 2012’de ise Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Lübnanlı seyahat acenteleri ve tur operatörlerini bölgemizde ağırladık. BAKA olarak yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalar zengin Körfez ülkelerinde Antalya ve Batı Akdeniz’e yönelik bir farkındalık oluşmasını sağladı” diye konuştu. Engin, BAKA’nın Körfez turizm pazarına yönelik çalışmalarında Arap turizmcilerin Batı Akdeniz’in turistik kapasitesine, doğal güzelliklerine ve Arap turistlere hitap eden özel villa konaklaması gibi imkânlarına hayran kaldığını belirtti.

BAKA’nın Antalya’da turizm sektörünün de katkıları ile yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalarda, Körfez ülkelerinden Antalya’ya zengin ve nitelikli turist çekmenin önündeki en büyük engellerden birisinin Antalya’ya Körfez ülkelerinden direkt tarifeli uçak seferi olmaması olduğunu tespit ettiklerini ve Körfez Turizm Pazarına Giriş Stratejileri raporu hazırladığını belirten Tuncay Engin, süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

“BAKA olarak Antalya’ya uçma potansiyeli olan önemli havayolu firmaları ile temasa geçtik. Air Arabia ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında 14 Haziran 2013’te BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi’nde Antalya’dan Körfez pazarına ilgi duyan Antalyalı turizmciler ve Air Arabia yetkililerinin katıldığı toplantı düzenledik ve uçak seferlerinin başlatılması için yapılabilecekler ele alındı. Toplantı sonrasında da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çeşitli görüşme ve temaslarımız oldu. Bugün tüm çalışmalarımızın sonucu Körfez’den Antalya’ya ilk uçak seferleri başlatılıyor. Emeği geçen herkesi ve Air Arabia’yı kutluyor, uçak seferlerinin turizm sektörüne ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

ROAD SHOW, BÜYÜK REKLAM KAMPANYASI VE SEFERLER
BAKA’nın talebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 26 Aralık 2013’de gerçekleştirilen toplantıda, 2014 yılında bir takvim belirlendi ve Şubat’ta road show programı, Nisan’da da Arap tur operatörlerinin Antalya’ya getirileceği fam trip gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Ramazan Bayramı’nın ikinci günü 29 Temmuz’da Sharjah–Antalya karşılıklı direkt uçak seferlerine başlayacak Air Arabia, Mayıs ayında da BAE, Kuveyt, Katar ve Umman’daki hedef kitleye yönelik radyo-TV ile gazeteleri kapsayan büyük reklam kampanyası hazırladı. Büyük bütçeyle gerçekleştirilecek reklam kampanyasında Antalya tanıtımı ön planda yer alacak ve kullanılacak görsel materyallerde Antalya’nın eşsiz güzellikleri ile Türkiye ve BAKA logosu da yer alacak.

Air Arabia’nın tarifeli direkt Antalya uçuşları Dubai’ye 25 km uzaklıktaki Sharjah Havalimanı’ndan karşılıklı gerçekleştirilecek ve uçuşlar ilk etapta 160 kişilik uçaklarla haftada 3 gün yapılacak. Uçuşlar, Air Arabia’nın Körfez’deki geniş uçuş ağı sayesinde bağlantılı uçuşlarla çevre ülkelerden de yolcuları Antalya’ya getirecek.

Batı Akdeniz ile Arap tur operatörlerinin katılacağı karşılıklı taleplerin toplanıp anlaşmaların yapılması beklenen Road Show programı; 22-28 Şubat tarihleri arasında BAE’nde Sarjah, Dubai ve Abu Dabi, Kuveyt ve Katar Doha’da gerçekleştirilecek. BAKA ve Air Arabia’nın ortak Antalya tanıtımı yapacağı toplantılara; her şehirde yaklaşık 100’er Arap tur operatörünün katılması bekleniyor. BAKA ile Turizm Tanıtma Genel Müdürlü yetkililerinin de eşlik edeceği Road Show programına, Batı Akdeniz’den 15 tur operatörü ve seyahat acentası temsilci katılacak.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR